Rekürrent aftöz stomatitislerin tedavisinde çinkonun yeri
The importance of zinc in treatment of recurrent aphthous stomatitis
- Tez No: 91881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ORBAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ill ÖZET Rekürrent aftöz stomatitis (RAS) oral mukozanın yaygın, rekürrent, ağrılı ülseratif bir durumudur. RAS 'm tedavisi semptomatiktir ve tedavisinde farklı yöntemler uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, RAS'ın tedavisinde çinko sülfatın kısa ve uzun dönem etkisini değerlendirmektir. RAS'm teşhisi; lezyonun görünüşüne, lokalizasyonuna ve hasta anamnezine dayanarak yapılmıştır. Çalışmaya RAS minör lezyonlu 40 birey ve sağlıklı 20 birey dahil edildi. Hasta grubu tesadüfi yöntemle iki eşit gruba ayrıldı. Tüm bireylerin oral hijyen durumları Gingival İndeks (Löe ve Sillness, GI), Plak İndeks (Silness ve Löe, PI), Diştaşı Yüzey İndeksiyle (Ennever ve arkadaşları, CSI) değerlendirildi ve kan ile tükürük örnekleri herbir bireyden alındı. Bir gruptaki hastalara çinko sülfat (220 mg) verilirken diğer gruptaki hastalara plasebo (sakkaroz) verildi. Sağlıklı bireylere ilaç verilmedi. Hastalardan günde bir kez bir ay ilaçlan almaları ve ilaçlar bittikten sonra kontrole gelmeleri istendi. Kan ve tükürük örnekleri iki hasta grubundan da tekrar alındı. Alınan birinci ve ikinci örneklerde serum çinko, serum albumin (ALB), serum alkaline phosphatase (ALP) ve tükürük ALP aktiviteleri incelendi ve sonuçlar istatistiksel olarak karşılaştırıldı. % 42.5 hastanın başlangıç serum çinko seviyesi 95 (igr/dl'nin altında tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Recurrent aphthous stomatitis (RAS) is a common, recurrent, painful ulcerative condition of the oral mucosa. Treatment of RAS is symptomatic, and different methods has been used. The purpose of this study is to assess the short and long term effects of zinc sulphate in the treatment of recurrent aphthous stomatitis. The diagnosis of RAS has been made on the basis of clinical appearance, location and patient history. Fourty patients having RAS with minor lesions and twenty healthy subjects were included to this study. The patient group was randomly divided into two equal groups. Oral hygiene status of all subjects was evaluated by means of Gingival Index (Loe and Sillness, GI), Plaque Index (Silness and Löe, PI), Calculus Surface Index (CSI, Ennever and et al.), and blood and saliva samples were obtained from each person. Zinc sulphate (220 mg) was given to the patients in one group, while placebo (saccharose) to the other patient group. No medicine was given to the healthy subjects. The patients were asked to take the medicines once a day for a month, and to come to the clinic for control after they consumed the given medicines. Blood and saliva samples were obtained again from the two patient groups. Serum zinc, serum albumin (ALB), serum alkaline phosphates activity (ALP), and saliva ALP activity levels were measured from the first and second samples, and the results were statistically compared. It has been observed that initial levels of serum zinc were below 95 (Xgr/dl in 42 J percent of the patients.