E-maliye uygulamalarının vergilemede iktisadilik ilkesi bakımından değerlendirilmesi ve vergi uyumuna etkisinin belirlenmesine yönelik bir alan araştırması
  1. Tez No: 443500
  2. Yazar: GAMZE ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde hayatımızın hemen hemen her alanına önemli ölçüde yerleşen ve gün geçtikçe daha da gelişim gösteren internet ve bilişim teknolojileri, kamu kurum ve kuruluşlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde 1990 yılları itibariyle bilişim teknolojilerinin gelişmesi, eğitim seviyesinin yükselmesi ve şehirleşme oranlarının hız kazanması ile birlikte toplumu oluşturan birey ve gruplar devletten daha kaliteli kamu hizmeti beklentisine girmişlerdir. Türkiye'de de bilişim teknolojilerinde yenilik odaklı anlayışın yeniden tanımlanması 2000'li yıllarda hız kazanmış, böylece e-uygulamalar bir devlet politikasına dönüşmüştür. Kamu hizmetlerinin devlet tarafından daha etkin, verimli, hızlı ve düşük maliyetli olmasına, hizmet kalitesinin artırılmasına ve diğer ülkelerle rekabet ortamına girebilecek seviyeye ulaşılmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu tez çalışmasında e-devlet uygulamalarının bir hizmeti olan e-maliye uygulamaları farklı yönleriyle ele alınıp, vergilemede ekonomiklik ilkesi açısından sağladığı katkılar, mali müşavirlere ve vergi dairesi çalışanlarına yönelik yapılacak olan anket uygulaması çerçevesinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the rest of our lives almost each field significantly settled and with each passing day improved internet and information technology also public institutions and organizations. Especially developed and developing in countries, by 1990's, with the development of information technology, the raising of educational level and the accelaration of urbanisation the individual and groups that constituting society, they demand better quality of public service from the state. In Turkey, redefining of an information technology innovation-oriented approach accelerated during 2000s so that e-finance applications, converted into a state policy. For these policy, it is made studies by the state of public services more effective, efficient to be presented rapid and with the low costs, to improve the quality of service In this study the e-finance applications to been a service of e-government applications, to evatuate different aspects the contribution to provided in terms of economic policy in taxation it is examined in the framework of a survey to be made to financial advisors.