Çevre muhasebesi dersinin öğrencilerde çevre bilinci oluşturmasına etkisi üzerine bir araştırma
A study to reveal the effects of the environmental accounting course on students' environmental awareness
- Tez No: 443499
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH COŞKUN ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hızlı nüfus artışı, çarpık kentleşme, bilinçsiz tüketim, ormanlık alanların yok edilmesi, sanayileşme gibi etmenlerin neden olduğu küresel ısınma ile birlikte ortaya çıkan asit yağmurları, buzulların erimesi, mevsimlerin değişmesi vb. çevresel sorunlar, 20. yy.'ın son çeyreğinde dünya üzerindeki bütün canlıların yaşamlarını tehdit etmeye başlamıştır. Kendi geleceklerinin tehlike içinde olduğunu fark eden insanlar, çevreye karşı olan yaklaşımlarının ne kadar yanlış olduğunu anlamaya başlamışlardır. Gelecekle ilgili kaygıları artan insanlarda, çevreye karşı bir duyarlılık oluşmaya başlamıştır. Çevresel sorunları önlemek için tüm dünyada çevresel sorunlara karşı bir hareketlilik başlamış ve bu hareketlilik insanların alacağı kararlarda, yapacakları işlerde, günlük yaşamlarında çevresel duyarlılık hislerinin ağır basmasını sağlamıştır. Çevresel sorunların insanların geleceklerini tehdit etmeye başlaması, çevresel sorunların insanların odak noktası haline gelmesine, insanlarda çevre bilinci oluşmasına ve iktisat, hukuk, tıp, muhasebe vb. gibi birçok bilim dallarının çevresel sorunları önlemek için çalışmalara başlamasına neden olmuştur. Muhasebe biliminin çevresel sorunları önlemek için gerçekleştirmiş olduğu çalışmalar Çevre Muhasebesi kavramını ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma, Çevre Muhasebesi dersinin, öğrencilerde çevre bilinci oluşturmasına yönelik etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çevre bilinci ve çevre bilgisi hakkında genel bilgiler, ikinci bölümde çevresel maliyetler ve Çevre Muhasebesi hakkında genel bilgiler, üçüncü bölümde Çevre Muhasebesi ile ilgili literatür özeti ve son bölümde Çevre Muhasebesi dersinin öğrencilerin çevre bilinçleri üzerinde etkilerini belirlemek için gerçekleştirilen uygulama ile ilgili bulgular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid population growth, unplanned urbanization, irresponsible consumption, destruction of forested areas, industrialization leading to global warming causing acid rains ,melting of glaciers, seasonal changes and so on, environmental issues has begun to threaten the lives of all living things on Earth in the last quarter of the 20th century. People, realizing their future is in danger, begun to understand how their treatment to the environment was wrong. Growing concerns about the future of the people, began to form a sensitivity about the environment. To prevent environmental problems, people all over the world have begun a movement and took decisions in their respective work, leading to outweighing of the environmental sensitivity in their daily lives. The emerging threats about environmental problems to the future of people, lead them to become the focus of people in environmental awareness and the formation of economics, law, medicine, accounting and so on, as it has been due to start working to prevent environmental problems in many disciplines. Work which was carried out in order to avoid the environmental issues of accounting science has revealed the concept of Environmental Accounting. This study is conducted to reveal the effects of the Environmental Accounting course on students' environmental awareness. The study consists of four parts. General information about environmental awareness and environmental information is given in the first section, general information about environmental costs and environmental accounting is given in the second section, the literature on environmental accounting is given in the third section and findings related to the application performed to determine the impact on environmental awareness of the course is located in the last section.