Vergilemede e-devlet uygulamalarının vergi tahakkuku, vergi tahsilatı, vergi denetimi ve vergi maliyeti üzerine etkisi
The effect of e-government applications on tax accrual, tax collection, tax control and tax cost in taxation
- Tez No: 576959
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞAN BOZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Teknolojik gelişmeler ile birlikte ortaya çıkan gerek ekonomik gerekse de sosyal yapıda değişime neden olan dönüşüm aşamalarının odağında gelişmiş bilişim ve iletişim teknolojilerinin var olduğu bilinmektedir. Globalleşme süreci, beraberinde piyasalardaki rekabeti şiddetli hale getirmiş, özellikle kamu olmak üzere özel sektörün de kurumsal açıdan yeniden yapılandırılmasını kaçınılmaz kılmıştır. Bilişim teknolojileri adı verilen telekomünikasyon, bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler bilginin, emek ve sermaye gibi yeni bir üretim faktörü olmasına neden olmuştur. İnternet kullanımının hızla yaygınlaşması ve kamu yönetiminin yeniden yapılanması, beraberinde devlet ve internet kavramlarının bir arada kullanılmasına yol açmıştır. Böylece yeni bir sürece girilmiş ve E-Devlet kavramı kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Bu gelişmelerle birlikte Dünya'da olduğu gibi Türkiye'de de e-devlet projeleri hayata geçirilmeye başlanmıştır. E-maliye uygulamaları da bu dönüşümün bir parçasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde elektronik devlet kavramsal bir çerçeve olarak bütün yönleriyle ele alınmış, e-devlet modeli, modelin amaçları ve e-devletin etkinliğini belirleyen faktörlere değinilmiştir. İkinci bölümde Dünyadaki ve Türkiye'deki internet ve bilgisayar kullanım oranları dikkate alınarak e-devlet kullanım düzeylerine değinilmiştir. Ayrıca e-devlet kullanımında ülkelerin başarı sıralaması ve ülkemizin durumu ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde Maliye Bakanlığı e-devlet uygulaması olan Vergi Dairesi Otomasyon Projesi açıklanmıştır. Bu bölümde VEDOP'un faydaları ve getirdiği yenilikler açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise E-Devlet uygulamalarının vergi tahakkuklarını, vergi tahsilâtlarını, vergi denetimlerini ve vergi toplama maliyetlerini ne ölçüde etkilediği üzerinde durulmuş ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Together with the emerging technological developments, both economic as well as the changing social structure in the center of the transformation process is seen as an advanced information and communication technologies. Today, the political, economic, social and technological developments are no longer imagining. The process of globalization together with the intensification of competition in the markets has become inevitable particularly in the institutional restructuring of the public to the private sector. Information technology, called the telecommunications, computer and communication technology developments have led information to a new production factor such as labor and capital. These radical changes and prevented the rise of knowledge began to change in the shape of states management in time has led to the use a long with a combination of state and internet concepts. Thus, has entered in to a new process and has emerged the concept of e-government spontaneously. With these improvements in Turkey as in the world e-government projects began implementation. In the first study all aspects of electronic government as a conceptual framework is discussed, e-government model the model of factors that determine the objectives and the effectiveness of e-government are mentioned. In the second study, taking in to account the e-government applications in the world and in Turkey; explained that the application Tax Office Automation Project in Turkey. The world in terms of e-government that is strong in the country, examples of applications are mentioned. In the last part of the study, it is emphasized to what extent e-government affects tax accruals, tax collections, tax audits and tax collection costs.