E-devlet uygulamalarının vergileme açısından değerlendirilmesi (Türkiye örneği)
The evaluation in terms of taxation of e-government applications (Example of Turkey)
- Tez No: 345175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, İletişim Bilimleri, Public Administration, Finance, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Devletler kamu hizmetlerini, bilgi teknolojileri yardımıyla vatandaşlarına ulaştırabilmek için çeşitli kurumlarında e-devlet girişimi adı altında çalışmalar başlatmıştır. E- devlet, vatandaş-devlet ilişkilerinin karşılıklı olarak ağ ortamında sağlandığı bir yapılanmadır. E-devlet alanındaki uygulamalar kısa zamanda vergileme alanında kullanılmaya başlanılmış ve elektronik vergileme ortaya çıkmıştır. Mükelleflerin vergileme işlemlerini daha kısa zamanda gerçekleştirmeleri ve vergi dairelerinin iş süreçlerinin hızlanmasını, bu sayede hata oranının düşmesini ve daha etkin ve verimli bir vergileme ortamının oluşmasını sağlayan elektronik vergileme, temel olarak elektronik beyanname, elektronik ödeme, elektronik haciz, elektronik tebliğ, elektronik belge, elektronik defter ve elektronik denetim unsurlarından oluşmaktadır. Elektronik vergileme uygulamaları açısından en gelişmiş ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Kanada, Finlandiya ve Fransa?dır. E-vergi uygulaması devletlere sağladığı vergi geliri düzeni ve mükellef takibi, mükelleflere sağladığı ödeme ve beyanname verme kolaylıkları açısından büyük öneme sahiptir. Türkiye?de özellikle otomasyon anlamında başarılı uygulamalar dikkat çekicidir. Elektronik vergileme uygulamaları hızlı bir gelişim içerisindedir. Elektronik ödeme ve elektronik denetim ilerleme aşamasındadır. Ancak, elektronik tebliğ, elektronik haciz, elektronik belge ve elektronik defter alanlarında genellik ilkesi çerçevesinde tüm mükelleflere yayılan bir uygulama henüz sağlanamamıştır. Mevzuat altyapısı anlamında ciddi eksiklikler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
States launched that studies as an e-government enterprise in varios corporations so as to convey public services to its citizens by means of information Technologies. E-government is a settlement that citizen-government relationships are mutually provided in network. The practices in the field of e-government has come to be used in the field of taxation in a little while thus electronic taxation has emerged. Electronic taxation which enables taxpayers to carry out taxation proceses in shorter time and revenue bodies to accelerate process of work; thus, the rate of mistake to decrease and more efficient and productive taxation environment to be formed comprise the components of e-filling, e-tax payment, e-distraint, e-notification, e-document, e-general ledger and e-tax audit. The most developed countries are USA, Australia, Canada, Finland and France in terms of practices of electronic taxation. Electronic taxation is of great importance in that it provides order of tax revenue and the follow-up of taxpayer for the state and it provides easiness for e-tax payment and e-filling for taxpayers. Successfull practices especially in terms of automation is of great interest in Turkey. E-tax payment and e-tax audit are advancing. But, a practice expanding to all taxpayers hasn?t been achieved in the frame of the principle of globality in the fields of e-tax notification, e-distraint, e-document, e-general ledger. There are serious deficiencies regarding legal infrastructure.