Aktif öğrenme tekniklerinin ortaokul öğrencilerinde okumaya etkisi
The effect of active learning techniques on secondary school students reading
  1. Tez No: 443517
  2. Yazar: HARUN KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KILINÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 376
Özet
Bu çalışmada, modern yaklaşımlardan biri olan aktif öğrenme tekniklerinin ortaokul öğrencilerinin okuduğunu anlama düzeyleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmanın temel amacı, okuduğunu anlamanın geliştirilebilir bir dil becerisi olduğunu, aktif öğrenme tekniklerine uygun şekilde hazırlanan etkinliklerle bu becerinin geliştirilebileceğini ve aktif öğrenme tekniklerinin öğrencilerin okumaya yönelik tutumları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden kontrol gruplu yarı deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2014-2015 eğitim öğretim yılında Balıkesir ili, Karesi ilçesi, Çiğdem Batubey Ortaokulu'nda eğitim gören 7/D ve 7/K sınıflarında gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, aktif öğrenme teknikleri ile okuma eğitimi yapılan deney grubunun ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı farklılıklara rastlanırken kontrol grubunun ön test son test sonuçları arasında herhangi bir anlamlı farklılığa rastlanmamıştır. Aktif öğrenme teknikleri ile eğitim gören deney grubu öğrencilerinin okuma tutumları, kontrol grubu öğrencilerine göre son test sonuçlarında istatistiksel manada anlamlı farklılık göstermiştir. Deney grubundaki öğrencilerin son testlerinde sosyo-ekonomik durum bakımından, ekonomik ve sosyal yönü iyi durumda olan ailelerin öğrencilerinin lehine anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte, evlerinde düzenli olarak kitap okunan öğrencilerle evlerine düzenli olarak gazete gelen öğrencilerin, diğer öğrencilere göre, son test sonuçlarında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Ayrıca ilk dönem Türkçe ders notu ortalamaları yüksek olan öğrencilerin son test sonuçlarının daha iyi olduğu görülmüştür. Aynı şekilde okuma tutumları ve Türkçe dersi notları arasında da benzer bir olumlu ilişki görülmüştür. Cinsiyet açısından ise başarı testleri sonucunda ve okuma tutum ölçeği son test sonuçlarında anlamlı bir farklık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of active learning techniques, which are among modern approaches, on reading comprehension levels of secondary students were examined in this study. The primary purpose of the study is to reveal that reading comprehension is an extensible language skill, that this skill can be developed through activities which are prepared conveniently for active learning techniques and to determine the effects of active learning techniques on students' attitudes towards reading. This study was conducted through the semi-experimental design with a control group, which is also a quantitative research method. The study was conducted on 7/D and 7K classrooms in Çiğdem Batubey Secondary School in the Karesi district of Balıkesir during the 2014-2015 school year. According to the study results, while there were significant differences between pre-test and post-test results of the experimental group, which was subject to reading training through active learning techniques, there were no significant differences between the pre-test and post-test results of the control group. When compared with the control group, a statistical significant difference was observed between the post-test results of the reading attitudes of the experimental group students who received education based on active learning techniques. With regards to socio-economic condition, a significant difference was observed in the post-tests of the experimental group students in favor of the students whose families are in a good economic condition. In addition, when compared with the other students, a significant difference was observed in the post-test results of students who live in settings where books are read regularly and newspapers are bought regularly. Post-tests results of the students, who received high grades in the first-term Turkish course, were also observed to be higher. A positive relationship was evident between reading attitudes and the Turkish course grades. With regards to gender, no significant differences were observed between the achievement tests and the post-test results of the reading attitude scale.