Temettuat defterlerine göre Eceabad Nahiyesi (1840)
District of Eceabad according to the Temettuat books
  1. Tez No: 443528
  2. Yazar: ERKAN ÖZAVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Eceabad şehri, Çanakkale Boğazının Avrupa kıyısında yer alan önemli bir yerleşim yeridir. Türklerin Rumeli'ye ilk geçiş noktalarından birisi de Eceabad'dır. Tanzimat Fermanının getirdiği yenilikler ilk defa bu bölgede uygulanmıştır. Bu tezde kaynak olarak 16071 ve 16072 numaralı iki Temettuat defteri kullanılmıştır. Temettuat defterlerinde, 19. yüzyıl sosyal ve iktisat tarihi için çok kıymetli bilgiler bulunmaktadır. İncelediğimiz dönemde Eceabad, Gelibolu Kazası içerisinde bir nahiye merkezidir. Nahiyede 16 Müslüman ve 2 Gayrimüslim köy bulunmaktadır. Müslüman köylerde 1112 hane, 1522 erkek nüfus ve 3044 tahmini nüfus bulunmaktadır. Rum köylerde ise 788 hane, 1975 erkek nüfus ve 3950 tahmini nüfus vardır. Bu tez giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında temettuat defterleri, Eceabad nahiyesinin coğrafyası ve tarihi, tezin amaç ve yöntemi verilmiştir. Birinci bölümde, Eceabad nahiyesinin nüfus yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde, Eceabad Nahiyesinin, işgücü dağılımı, esnaf grupları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, toprak, servet dağılımları ve vergi ele alınmıştır. Eceabad nahiyesinde tarımsal faaliyetler yoğundur. Nahiyede, 53359 dönüm bağ, bahçe, tarla, mera arazisi bulunmaktadır. Hanelerin sahip oldukları tarlaların büyük çoğunluğu 1-60 dönüm arasındadır. Nahiyede hayvan sayısı ve çeşitliliği azdır. Hayvancılık tarımı desteklemek amacıyla yapılmaktadır. Çift sürme ve yük taşıma işlerinde büyükbaş hayvanlardan yararlanılmaktadır. Küçükbaş hayvancılık faaliyetleri yoğun değildir. Eceabad nahiyesi, esnaf ve ticaret faaliyetleri yetersizdir. Hanelerin servetlerinin büyük kısmını araziler oluşturmaktadır. Nahiyede yaşayanlardan salyane, vergi-yi mahsusa ve cizye gibi vergiler alınmaktadır. Servet, gelir ve vergi miktarları açısından Müslüman ve Gayrimüslimler arasında benzerlikler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eceabad is an important settlement which is situated on the European shores of the Dardanelles. It is also one of the first crossing point of Turks to Rumelia. The Tanzimat innovations have been applied in this region for the first time. This thesis, two Temettuat book are used as the source which are numbered 16071 and 16072. Temettuat the book has valuable information for social and economic history of 19th century. In period under examination Eceabat was a center of the township in Gallipoli. There were 16 Muslim and two non-Muslim villages the township. In Muslim villagesthere were 1112 households, 1522 are males and estimated population was 3044. In the Greek village there were 788 households, 1975are males and estimated population was 3950. This thesis consists of three sections and an intoduction.In the introduction is given geography and history of Eceabad and method of the thesis. In the first part, the structure of the Eceabad and Its population is examined. In the second part, labor of Eceabad distribution, tradesmen groups are discussed. In the third section, land, wealth distribution and taxes are discussed. In the township of Eceabad agricultural activities is intense. In the township there are 53359 acres of vineyards, orchards field and grazing land. The vast majority of the fields of households that they have between 1-60 acres. Animal husbandry are carried out to support agriculture. In plowing and freight transport business bovine animals are utilized. Sheep farming activities are not intense. The township of Eceabad are insufficient in tradesman and trade activities. Household of wealth is composed of a majority of the land. Those living in the township, salyane, vergi-yi mahsusa and jizya taken as taxes. There are similarities between income and tax amounts for Muslims and non-Muslims in wealth.