Tıp fakültesi öğrencilerinin probleme dayalı öğrenmeye yönelik tutumları ile özyönetimli öğrenmeye ilişkin hazırbulunuşlukları arasındaki ilişki
The relationship between faculty of medicine students' attitudes toward problem based learning and self-directed learning readiness
- Tez No: 443527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE EVİN GENCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Probleme Dayalı Öğrenme yönteminin uygulandığı tıp fakültesi öğrencilerinin probleme dayalı öğrenmeye yönelik tutumları ile özyönetimli öğrenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu araştırma karşılaştırma türü ilişkisel tarama yöntemine dayanmaktadır. Araştırmanın çalışma çalışma grubu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak belirlenmiştir. 2014-2015 Eğitim Yılı birinci, ikinci ve üçüncü dönem öğrenci sayısı 336 kişidir. PDÖ etkinlikleri 33 grup üzerinden yapılmıştır. Her bir grupta yaklaşık 10-12 öğrenci yer almaktadır. Öğrenciler gruplara seçkisiz olarak atanmaktadır. Araştırma rastgele seçilen 11 adet PDÖ etkinliği grubu öğrencilerini kapsamaktadır. Onbir grubun üçü (26 öğrenci) dönem 2 ve diğer sekiz grup (85 öğrenci) dönem 3 öğrencilerinden oluşuyor olup araştırma grubunu oluşturmuş, bu gruplara PDÖ etkinlikleri yapılmıştır. PDÖ etkinliklerine katılan toplam 111 öğrenci çalışma grubunu oluşturmaktadır. Araştırma verileri Fisher ve arkadaşları tarafından 2001 yılında geliştirilen ve Şahin ve Erden (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanma çalışmaları ile (Self- Directed Learning Readiness Scale/SDLRS)'nin Türkçe formunun dil eşdeğerliğinin, geçerliğinin ve güvenirliğinin incelenerek Türkiye koşullarına uyarlanma çalışmaları yapılan Özyönetimli Öğrenmeye Hazırbulunusluk Ölçeği (ÖYÖHÖ) ve de Kemahlı ve Alper tarafından 2006 yılında geliştirilen Tıp Fakültelerine Yönelik Probleme Dayalı Öğrenmeye Karşı Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada verilerin analizinde aritmetik ortalama, ( x ) standart sapma (s), frekans (f), yüzde (%), çift yönlü korelasyon analizi (r) ve normallik testi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonunda; öğrencilerin % 64'ünün puanı 150'nin üzerinde olduğu saptanmıştır. Bu puan ortalaması; ölçeği geliştiren Fisher ve arkadaşları'nın (2001) belirlediği puanları Özyönetimli Öğrenmeye Hazıroluş düzeyi için kesme noktası puanının üzerinde olduğu, öğrencilerin PDÖ'ye yönelik toplam puanları ile ÖYÖH toplam arasında negatif yönde, anlamlı olmayan bir ilişki olduğu saptanmıştır. ÖYÖH ölçeğinin alt boyutları olan özyönetim ile PDÖ ölçeğinin alt boyutları problem çözme ve grup çalışması arasında, aynı ölçeklerin öğrenme istekliliği ve problem çözme ve de grup çalışması alt boyutları arasında, anlamlı ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is to examine the relationship between the self-directed learning levels and their attitude towards the problem based learning of the students of faculty of medicine where Problem Based Learning has been applied. The comparison type of the research is relational screening method. The work group of the research is the students of the Faculty of Medicine of Çanakkale Onsekiz Mart University. The total number of the first, second and third grade of 2014-2015 academic year is 336. Problem Based Learning activities have been made on the 33 group students. Each group contains circa 10-12 students. The students have been appointed to the groups randomly. The research involves the students of Problem Based Learning activity group of 11 randomly selected. The research group consists of students from the three groups out of eleven groups from the second grade (26 students) and other eight groups (85 students) from the third grade and these groups have been applied Problem Based Learning activities. Total 111 students that attending the Problem Based Learning activities form the work group. The research data has been gathered with the SelfDirected Learning Readiness Scale(SDLRS) developed by the Fisher et al in 2001 and adopted into Turkish by the Şahin and Erden(2009) and Attitude Scale Towards the Problem Based Learning Toward the Faculties of Medicine developed by the Kemahlı and Alper in 2006. The research data has been applied normality test, its arithmetic meanሺ࢞ഥሻ,standard deviation (s), frequency (f), percentage values (%) have been specified and bi-directional correlation analysis has been conducted (r) and Pearson Chi Square test has been applied. As a result of the research; it has been observed that self-directed learning readiness scale score average of 64% of the students is above 150. It has been specified that this score average is above the breaking point for the Self-Directed Learning Readiness level specified by the Fisher et al (2001) and there is an insignificant negative relationship between the total score of Problem Based Learning and Self-Directed earning Readiness total score of the students. There are significant relations between the self direction that is the sub dimension of the Self Directed Learning Readiness and problem solving and group work that are the sub dimension of the Problem Based Learning and eagerness to learn and problem solving and group work of the same scales.