Borderline kişilik bozukluğunda depresif semptom ve çocukluk çağı travmalarının dürtüsellik, kendine zarar verme ve intihar davranışları üzerindeki yordayıcı etkisi
The predictor role of depressive symptoms and chilhood traumas over impulsive, self-injuring and suicidal behaviors in borderline personality disorder
  1. Tez No: 443541
  2. Yazar: PERVİN TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Borderline Kişilik Bozukluğu (BKB) tanılı ve BKB tanılı olmayan (kontrol) gruplarda depresif semptom ve çocukluk çağı travmalarının, dürtüsellik, kendine zarar verme ve intihar davranışları üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini, İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi ve Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Servisinde takipleri devam eden BKB tanılı olgu grubu (n1=72) ve sağlıklı gönüllülerden oluşan kontrol grubu (n2=71) oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında, Demografik Bilgi Formu, Borderline Kişilik Envanteri (BKE), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Hamilton Depresyon Skalası (HAM-D), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS-11), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ), Kendine Zarar Verme Davranışı Değerlendirme Envanteri (KZVDDE) ve İntihar Davranışı Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkların değerlendirilmesinde bağımsız örneklemler için t-Testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin değerlendirilmesi için ise Pearson korelasyon katsayısı ve çoklu doğrusal hiyerarşik regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarında, BKB tanılı grupta, çocukluk çağında duygusal istismara maruz kalma ve depresif semptomlar (Beck Depresyon Ölçeği) düzeyi arttıkça dürtüsel davranışların da arttığı saptanmıştır. Yine BKB grubunda, çocukluk çağında duygusal istismara maruz kalma düzeyi arttıkça kendine zarar verme davranışının da arttığı belirlenmiştir. Ayrıca BKB grubunda, çocukluk çağında cinsel istismara maruz kalma düzeyi ve depresif semptomlar (Beck Depresyon Ölçeği) arttıkça intihar davranışının da arttığı saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ilgili literatür çerçevesinde tartışılarak araştırmacılara ve klinisyenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main objective of this research is to investigate the predictor role of depressive symptoms and childhood traumas over impulsive, self-injuring and suicidal behaviors, in control groups with and without borderline personality disorder (BPD) diagnosis. The sampling of this research is made up of two groups, first of which consists of individuals with BPD diagnosis who are receiving treatment in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine and Erenköy Psychiatric and Neurological Diseases Training and Research Hospital (n1=72), and a second group of healthy volunteers (n2=71). During data acquisition, Demographic Questionnaire, Borderline Personality Inventory (BPI), Beck Depression Inventroy (BDI), The Hamilton Rating Scale (HAM-D), Barratt Impulsivity Scale (BIS), Childhood Trauma Questionnaire (CTQ)-28, Inventory of Statements About Self Injury (ISAS), Suicide Behavior Questionnaire (SBQ) were used. For independent samples t-test was used in order to evaluate the differences between groups. Pearson's correlation coefficient and hierarchical regression analysis were utilized to determine intervariable relations. In the conclusion, it was determined that the impulsive behavior was observed more frequently among the individuals of the group with BPD diagnosis if they were subjected to emotional abuse during childhood or if they are exhibiting higher levels of depression symptoms (Beck depression inventory). It was found out that the frequency of self-harm increases as individuals were subjected to emotional abuse during childhood. It was also determined that the frequency of suicidal behavior is higher if the individual was subjected to sexual abuse during childhood or have higher levels of depression symptoms. The findings were discussed within the framework of the literature, and suggestions were made to researchers and clinicians accordingly.