Grafik tasarımın rock albümlerinde kullanımı
Use of graphic design rock album
  1. Tez No: 443542
  2. Yazar: MURAT MELİH ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
İnsan toplumları kendi kültürlerini oluşturmuştur. Müzik ise, insan kültürünün ürettiği en eski etkinliktir. Diğer taraftan müzik, evrensel bir iletişim aracıdır. Bu nedenle, kitleleri peşinden sürükleme gücüne sahip bir etkinliktir. Müziğin çok çeşitli türleri vardır. Kökleri oldukça eskiye giden Rock müzik, her zaman diğer müzik türlerinden farklı bir yerdedir. Müziğin ambalajlanması kavramı ise ilk defa müzik plaklarıyla ortaya çıkmıştır. Müzik dinleyen kitlelerin çoğalmasıyla birlikte, ayırıcı görsel imgeler de kullanılmaya başlanmıştır. Kaset ve CD teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte, görsel kültür özellikleri müzik albümlerinde yer edinmiştir. Bu çalışmada da amaç, grafik tasarımın Rock müzik albümlerinde kullanımının değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Every society has their own culture. Among human's cultural production, music is the oldest. Nonetheless, music is a tool for universal communication. Because of this, music has the power of influence masses. Different genres of music exist. For instance, rock music which had rooted in very early times, has always been different place than other genres of music. Presenting the music in a cover came into our life with the recording companies. As the number of people grows who interest with the music, characteristic images are started to use for the different genres. With the recording technologies- like cassettes and CD- are becoming widespread, these characteristic images that part of visual culture are started the use on covers of them. The main goal in this study, is an evaluation of the use of graphic design in rock music albums.