Algılanan helikopter ebeveyn tutumunun genç yetişkinlikte kendini sabote etme ve benlik saygısı düzeyine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perceived helicopter parent attitude on the level of self-handi̇cappi̇ng and self-esteem in young adult
  1. Tez No: 974996
  2. Yazar: ALEYNA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yetişkinlerin algıladıkları helikopter ebeveyn tutumunun kendini sabote etme ve benlik saygısı düzeylerine olan etkisinin incelenmesidir. Çalışma, Türkiye'de yaşayan 18-30 yaş arası 200 katılımcı ile yapılmıştır. Çalışma Google Form aracılığı ile katılımcılara ulaştırılmış ve veriler toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Sosyo-demografik Bilgi Formu, Algılanan Helikopter Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler SPSS 24.0 programı ile analiz edilmiştir. Spearman's Rho analizi, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda genç yetişkinlerin algıladıkları helikopter ebeveyn tutumları ile kendini sabote etme düzeylerinin birbiri üzerinde etkisi olduğu söylenebilir. Baba helikopter tutumu ile kendini sabote etme düzeyi arasında (r=0,249; p<0,001) pozitif yönde kuvvetli ve anlamlı bir ilişki, anne helikopter tutumu ile kendini sabote etme düzeyi arasında (r=0,326; p<0,001) pozitif yönde kuvvetli ve anlamlı bir ilişki vardır. Ancak algılanan helikopter ebeveyn tutumlarının yüksek ve orta benlik saygısına sahip gençlerin üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı gözlenmiştir. Aynı zamanda Sosyo- demografik değişkenlerden cinsiyet değişkeninin genç yetişkinlerin algıladıkları anne helikopter toplam puanı üzerinde anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir (U=4295,000; p>0,05). Baba helikopter toplam puanı ile cinsiyetler üzerinde anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir (U=4759,000; p>0,05). Bundan sonra yapılacak çalışmalar daha geniş bir örneklemde ve farklı yaş gruplarıyla yapılarak literatüre katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of helicopter parenting attitude perceived by young adults on self-handicapping and self-esteem levels. The study was conducted with 200 participants between the ages of 18-30 living in Turkey. The study was delivered to the participants via Google Form and data were collected. Socio-demographic Information Form, Perceived Helicopter Parental Attitude Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale were used as data collection tools. The data obtained from the scales were analyzed with the SPSS 24.0 program. Spearman's Rho analysis, Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests were used. As a result of the study, it can be said that the helicopter parent attitudes and self-handicapping levels perceived by young adults have an effect on each other. There was a strong and significant positive correlation between father's helicopter attitude and self- handicapping level (r=0.249; p<0.001), and a strong and significant positive correlation between mother's helicopter attitude and self-handicapping level (r=0.326; p<0.001). there is a relationship. However, it was observed that perceived helicopter parental attitudes did not have a significant effect on young people with high and medium self-esteem. At the same time, no significant relationship was observed between the socio-demographic variables, gender, and the mother helicopter total score perceived by young adults (U=4295,000; p>0.05). There was no significant relationship between father helicopter total score and gender (U=4759,000; p>0.05). Future studies can be conducted with a larger sample and with different age groups, in order to contribute to Turkish literature.