Beliren yetişkinlikte dijital stres ve iki boyutlu benlik saygısı arasındaki ilişki
Examination of the relationship between digital stress and two-dimensional self-esteem in emerging adulthood
- Tez No: 1007126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KARAHAN YABANİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, beliren yetişkinlik döneminde (18–29 yaş) bulunan bireylerde dijital stres düzeylerinin, iki boyutlu benlik saygısı (kendini sevme ve özyeterlik) ile olan ilişkisini incelenmiştir. Araştırmanın evreni, Türkiye'de beliren yetişkinlik döneminde yer alan bireyler, araştırmanın örneklemini, Türkiye'de yaşayan ve beliren yetişkinlik döneminde bulunan bireyler arasından çevrim içi olarak ulaşılan ve gönüllü olarak katılım gösteren bireyler oluşturmaktadır. Toplam 422 kişi kolayda örnekleme yöntemi ile seçilerek oluşturulmuştur. Çalışmada Demografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Dijital Stres Ölçeği ve İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü Anova, Post-Hoc ve Pearson Korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucu, dijital stres ile benlik saygısının iki boyutu arasında orta düzeyde, negatif yönlü ve anlamlı ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur. Dijital stres ve benlik saygısının, bireyin spor yapma durumu, siber zorbalığa uğrama durumu, günlük ortalama internet/sosyal medya kullanım süresi ve çeşitli demografik özelliklerle arasında anlamlı ilişkiler bulunduğu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular literatürdeki araştırmalarla tartışılmış, elde edilen sonuç bağlamında gelecek araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between digital stress levels and two-dimensional self-esteem (self-liking and self-efficacy) in individuals in the emerging adulthood period (ages 18–29). The population of the study consisted of individuals in the emerging adulthood period in Turkey, while the sample was composed of individuals living in Turkey who were in the emerging adulthood period and who were reached online and participated voluntarily. A total of 422 participants were selected using the convenience sampling method. In the study, a Demographic Information Form, the Multidimensional Digital Stress Scale, and the Two-Dimensional Self-Esteem Scale were used. The obtained data were analyzed using Independent Samples T-Test, One-Way ANOVA, Post-Hoc tests, and Pearson Correlation analysis. The results of the study revealed that there were moderate, negative, and statistically significant relationships between digital stress and the two dimensions of self-esteem. It was also found that digital stress and self-esteem were significantly related to individuals' participation in sports, experiences of cyberbullying, average daily internet/social media usage time, and various demographic characteristics. The findings were discussed in relation to the existing literature, and suggestions were made for future researchers based on the results obtained.