Rekabet politikalarının kamu alımları üzerine etkileri: Türkiye üzerine bir deneme
The impact of competition policy upon public procurements: An essay on Turkey
- Tez No: 443563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NASİP BOLATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, kamu alımlarında rekabetin tesisinin önemi anlatılmakta ve rekabetin kamu alım ihalelerine olan etkisi ölçülmektedir. Yerli ve yabancı literatüre uygun olacak şekilde, katılımcı sayısı rekabetin etkilerinin ölçülmesindeki önemli değişken olarak kullanılmaktadır. Kamu alım ihalelerinde hesaplanan yaklaşık maliyet ile ihale sonucu ortaya çıkan sözleşme bedeli arasındaki farkın bağımlı değişken olarak alındığı çalışmamızda rekabetin artırılması neticesinde kamunun önemli faydalar elde ettiği ve rekabetin kamu alımlarına pozitif katkı sağladığı anlaşılmaktadır. Çalışma çerçevesinde sektörel ayrım yapılarak analiz gerçekleştirilmiş ve sektörler arasındaki rekabet farklılıklarının ihale sonuçlarına olan etkisi de incelenmeye çalışılmıştır. Kamu İhale Kurumu tarafından yayınlanan ve 2015 yılına ait özgün veri setiyle yapılan çalışmada sağlık, gıda, ulaştırma ve inşaat sektörlerinin alt segmentlerine ait analizler anlamlı sonuçlar sunmuştur.
Özet (Çeviri)
Competition is crucial for public procurements and to ensure a competitive environment in public procurement tenders, governments put much effort. One of the goal of this study is to measure the impact of competition upon public procurement tenders. In line with the other studies, number of bidders is the key variable in our study. Relevant bid, which is the ratio of contract price to the estimated cost, is the dependent variable. It is observed that, as number of bidders increases relevant bid goes down and this means government save money and competition has positive impact upon public procurements. In addition, there are some sectoral studies in this study. The study, includes unique data from four different sectors and all data come from Turkish Public Procurement Authority database. Results of the study are significant and they differentiate the impact of competition upon public procurements in healthcare, food, construction and transportation industries. Especially, we can see the effect of competition is more on healthcare sector.