Toplam kalite yönetimi yönelimli liderlik modelinin incelenmesi ve bir uygulama
The examination of the total quality management orianted leadership and an explanation
  1. Tez No: 443593
  2. Yazar: LEYLA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yaşadığımız 21.yy'da Toplam Kalite Yönetimi(TKY)'nin ve liderlik kavramlarının, işletmelerin çalışmalarında başarılı olabilmeleri açısından önemi büyüktür. Bu nedenle küreselleşen dünyada hedefe ulaşmak için lider nitelikli yöneticilere ihtiyaç vardır.Bu çalışmada, Toplam Kalite Yönetimi Yönelimli Liderlik Modellerinin İncelenmesi amaçlanmış olup, buna ilaveten bir de uygulama kapsamında şirket incelemesi yapılmıştır. Bu şirket, endüstriyel naylon ve polyester iplik, lastik kord bezi ve tek kord üretiminde Türkiye'de lider ve kurumsal bir firma olan, Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kordbezi Sanayi A.Ş.'dir. Bu firmayla bağlantı Filiz Akgül aracılığıyla sağlanmıştır. Bu projenin ilk aşamasında, TKY kavramları ve gelişimi açıklanmış, TKY'nin sürecinden bahsedilip, TKY'nin öğelerine yer verilmiştir. İkinci aşamada, TKY'ye uygun liderlik modelleri incelenmiştir. Son aşamadaysa, Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kordbezi Sanayi A.Ş., Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarının liderlik modeli açısından incelenmiştir. Bu projede incelenmiş olan Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kordbezi Sanayi A.Ş.'nin TKY unsurlarını başarıyla uyguladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this 21st century that we live, in order to establishments to be successful in their studies, Total Quality Management (TQM) and the concept of leadership have a great importance. Therefore, qualified managers as leaders are needed in order to achieve their goals in a globalizing world.In this study, Total Quality Management Oriented Leadership Model is intended to investigate. In addition, there has also made an application as analysing a company. This company is the Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kordbezi Sanayi A.Ş., which is a corporate leader company in Turkey with producing industrial nylon and polyester yarn, tire cord fabric and single end cord. The connection with this company is provided via Filiz Akgül. In the first phase of this project, the concepts and the development of total quality management(TQM) are described with mentioning the total quality management process and discussing the items in TQM. In the second stage, leadership models that are suitable to TQM are examined. In the last stage, Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kordbezi Sanayi A.Ş. is analysed in terms of the leadership model in Total Quality Management. In conclusion, it has been achieved that Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kordbezi Sanayi A.Ş. which is examined in this project, is successful to apply the TQM elements.