2000'lerden günümüze Türkiye'de film afişlerindeki gelişmeler, değişmeler
Changes and developments in Turkish film posters since 2000 to the present day
- Tez No: 443594
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Afiş, grafik tasarım alanında kendi alanını yaratmıştır. Sanatsal, sosyal ve ticari dünyanın vazgeçilmez tanıtım mecrası olarak görülen afiş, dünden bugüne nasıl değişimler gösterdi? Bu sorunun cevabını aramak, gelecekte afiş tasarımının nasıl gelişeceğini anlamak adına önemlidir. Afiş, tasarım ilkeleri ile doğru biçimde tasarlandığı takdirde tanıtım açısından en etkili iletişim araçlarından biridir. Genelde dış mekanlarda kullanılan afiş tasarımının tasarlanma sürecini daha önemli hale getirmektedir. Bu Tezde Türkiye'de dünden bugüne Grafik tasarımın ve afiş tasarımının gelişiminin nasıl gerçekleştiği, 2000 – 2016 yılları arasında Türk Film Endüstrisi için tasarlanan afişlerin nasıl değişim gösterdiği ve gelecekte afiş alanını nasıl değişimlerin, gelişmelerin beklediği incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The poster created its own field in graphic design. How did the poster, the indispensable promotional channel of the artistic, social and commercial world, changed from day to day? Searching for the answer to this question is important to understand how poster design will evolve in the future. In case the posters, designed properly with the design principles, they are one of the most effective means of communication in terms of promotion. Generally, the process of designing the poster used in the outdoors makes the process more important. In this thesis, it will be examined how the development of graphic design and poster design has been carried out from past to the present in Turkey, how the banners designed for the Turkish Film Industry between 2000 and 2016 have changed and how the poster industry will change and develop in the future.