Belediyelerin ekonomik sınıflandırma bütçelerinin yapısal analizi
The analysis on economic classification codes of manucipality budgets
- Tez No: 443628
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki belediyelerin ekonomik sınıflandırma esasına göre hazırlanan bütçelerinin yapısal analizini yapmaktadır. Bu amaç doğrultusunda birinci bölümde Türkiye'deki belediyelerin yapısı ve görevleri anlatılmıştır. Çalışmanın temel amacını gerçekleştirmek için belediyelerde uygulanan bütçe sistemleri de ikinci bölümde ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde yapılan analiz temel olarak belediye türü ile coğrafi bölge faktörlerinin nüfus ve milli gelir gibi faktörlerle normalleştirilmiş bütçe kalemleri unsurları üzerindeki etkisini inceler. Çalışmanın araştırma bölümü sonuçları genel olarak yorumlandığında, çalışma kapsamında hesaplanan değişkenlerin belediyelerin türleri ile coğrafi bölgelere göre farklılıklar gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to analyse municipality Budgets prepared under the codes of economic classification. In pursuing this goal, missions and structure of municipalities are explained in the first section. Budget systems of municipalities are elaborated in the second section. The analysis taken place in the third section aims to measure the role of municipality type and geographic region factors on the budget items which are normalized by population and national income. Results demonstrate that there is an impact of municipality type and geographic location on the variables computed for the analysis.