Communicating across cultures: Intercultural competence development in food and beverages sector in Beyoglu Istanbul
Kültürlerarası iletişim: İstanbul Beyoğlu'ndaki yiyecek ve içecek sektörü çalışanları arasında kültürlerarası yetkinlik gelişimi
- Tez No: 443637
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MICHEL BOURSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzün küresel dünyasında iş yapmak için kültürlerarası yetkinlik gelişiminin sağlanması kaçınılmaz ve gereklidir. İletişimin kolaylaşması, teknolojik gelişmeler ve ulaşım araçlarının sayısı ve çeşitlerinin artmasıyla birlikte kültürel değiş tokuşlar, karşılaşmalar ve sosyal etkileşimler çoğalmaktadır. Farklı kültürler, ifade biçimleri ve dünya görüşleri birbirlerini daha önce hiç olmadığı kadar fazla etkilemektedir. Gelişkin kültürlerarası duyarlılık, bugünün küresel dünyasındaki eğitim, sağlık, turizm, iletişim gibi üretim ve hizmet alanlarında oldukça gereklidir. Diğer tüm sektörler gibi yiyecek-içecek sektörü de kültürlerarası iletişim yetkinlikleri gelişkin personele ihtiyaç duyar.
Özet (Çeviri)
Intercultural competence development is essential and inevitable in business making in today's globalized world. Cultural exchanges, interactions and social engagements are rising day by day through easiness of communication, advancement in technologies and increase of transportation and the means of travel. These are the times in which cultures are influencing and being influenced by other world-views and expressive forms more than ever. Development of intercultural competences eases the process of becoming more culturally sensitive especially when it comes to deal with people of all cultures. Developed intercultural sensitivity is highly essential in today's globalized world at all sectors such as education, health, tourism, service and many other production and communication fields. Together with all other sectors, food and beverages sector requires personnel with further developed intercultural communication skills.