The effect of action-oriented approach based implementations on high school students' language learning autonomy, intercultural communicative competence and achievement
Eylem odaklı yaklaşıma dayalı uygulamaların lise öğrencilerinin dil öğrenme özerkliğine, kültürlerarası iletişim yeterliklerine ve başarılarına etkisi
- Tez No: 998028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİYE ŞENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüzde küreselleşen dünyada, dil öğrenme yaklaşımları giderek daha etkileşimli ve öğrenci merkezli bir yapıya evrilmektedir. Bu doğrultuda, Avrupa Dilleri Ortak Başvuru Metni, dili gerçek yaşamda görevler aracılığıyla kullanmaya dayanan Eylem-Odaklı Yaklaşımı önermektedir. Bu yaklaşım, öğrenenleri dili yalnızca öğrenen değil, aynı zamanda sosyal bağlamlarda kullanan aktif bireyler olarak görür. Öğrenen özerkliği ve kültürlerarası iletişim yeterliği bu yaklaşımın temel bileşenleri arasında yer almakta; bireylerin hem kendi öğrenme süreçlerini yönetmelerine hem de farklı kültürlerle etkili iletişim kurabilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu araştırmada karma yöntem deseni benimsenmiştir. Karma yöntem türlerinden biri olan yakınsayan paralel desen doğrultusunda hem nicel hem nitel veriler eş zamanlı olarak toplanmıştır. Araştırmanın nicel boyutu, ön test–son test kontrol gruplu yarı deneysel desen ile nitel boyutu ise durum çalışması şeklinde yapılandırılmıştır. Veriler, 2023–2024 eğitim öğretim yılında Muğla'nın Menteşe ilçesindeki bir devlet lisesinde öğrenim gören 9. sınıf öğrencilerinden elde edilmiştir. Çalışma grubunun belirlenmesinde, amaçlı örnekleme türlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Katılımcıların seçiminde temel ölçütler arasında A1 düzeyinde İngilizce yeterliği ve yeterli ders saati bulunması yer almaktadır. Veri toplama sürecinde, araştırmanın desenine uygun olarak nicel ve nitel veri toplama araçları aynı anda uygulanmıştır. Nicel veriler; araştırmacı tarafından geliştirilen Dil Öğrenme Özerkliği Ölçeği, Kültürlerarası İletişim Yeterliği Ölçeği ve Başarı Testi aracılığıyla toplanmıştır. Uygulama sürecinde kullanılan ders planları ve etkinlikler, eylem-odaklı yaklaşıma göre hazırlanmıştır. Nitel veriler ise öğrenci yansıtıcı metinleri, öğrenci görüşme formları ve araştırmacı günlüklerinden oluşan verilerden elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler, araştırmanın amaçları doğrultusunda uygun istatistiksel analiz yöntemleri ile değerlendirilmiş; nitel veriler ise içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları, deney grubundaki öğrencilerin hem dil öğrenme özerkliklerinde hem de kültürlerarası iletişim yeterliklerinde anlamlı gelişmeler gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle farklı kültürlere yönelik tutum düzeyinde gözle görülür bir artış sağlanmıştır. Ayrıca öğrencilerin akademik başarılarında da belirgin bir artış gözlenmiş ve bu başarı kalıcılık testleriyle desteklenmiştir. Kontrol grubunda ise anlamlı bir gelişim gözlenmemiştir; bu durum, eylem-odaklı görevlerin olumlu etkisini açık biçimde ortaya koymuştur. Nitel bulgular, nicel sonuçları destekler niteliktedir. Deney grubundaki öğrenciler, sürecin sonunda kendilerini daha motive, özgüvenli ve öğrenme sürecine karşı daha sorumlu hissettiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca farklı kültürel içeriklerle karşılaşma konusundaki istekleri de artmıştır. Ancak kontrol grubundaki bazı öğrencilerin hâlâ hata yapma kaygısı veya yabancı bir kültürle ilgili konularda zorlanma yaşadığı gözlenmiş; bu durum, süreç boyunca sürekli destek sunmanın önemini vurgulamıştır. Araştırmacının gözlemleri de rehberlik ile öğrenen bağımsızlığı arasındaki dengenin öğrencilerin hem özerklik hem de kültürlerarası iletişim yeterliği gelişimi açısından kritik olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, bu çalışma, eylem-odaklı etkinliklerin dil öğretimine dahil edilmesinin; öğrencilerin özerkliğini, kültürlerarası anlayışını ve akademik başarılarını geliştirmede etkili bir yaklaşım sunduğunu göstermektedir. Bu bulgular, günümüzde dil eğitiminde öne çıkan öğrenci merkezli ve iletişim temelli yöntemleri destekleyen literatürle de uyumludur.
Özet (Çeviri)
In today's globalized world, language learning approaches have shifted towards more interactive and learner-centered methods. The Common European Framework of Reference for Languages (CEFR) promotes the Action-Oriented Approach (AoA), which views learners as active participants who use language to accomplish real-life tasks. This approach emphasizes learner autonomy, the ability to take control of one's own learning, and intercultural communicative competence (ICC), which helps learners communicate effectively across cultures. The research study employed a mixed method design. Among the main types of mixed method, the convergent parallel design was used. The research was designed quantitatively as pre-test post-test control group quasi-experimental design and was designed qualitatively as case study. The data were collected from 9th grade students in a state high school in Menteşe-Muğla in the 2023-2024 education year. Criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the study group. The basic criterion for determining the participants includes being A1 level and having enough English course hours. In the data collection process, the quantitative and the qualitative data collection instruments were gathered simultaneously in accordance with the convergent parallel design. As the quantitative data collection instruments, the Language Learning Autonomy Scale, Intercultural Communicative Competence Scale and Achievement Test developed by the researcher were benefited. In addition, the lesson plans for the implementation and activities were designed in accordance with the action-oriented approach. As for the qualitative data, students' reflection papers, student interview forms, and researcher's diaries were used. The quantitative data were analyzed by using the statistical analysis for the purpose of the study. The analyses of qualitative data were carried out using content analysis method. The results showed that students in the experimental group improved significantly in their language learning autonomy and intercultural communicative competence, particularly in their attitudes towards different cultures. Their academic achievement also increased noticeably and was maintained over time, as seen in retention tests. In contrast, the control group showed little change, underscoring the positive impact of the action-oriented tasks. Qualitative findings reinforced these results. Students in the experimental group reported feeling more motivated and confident, and more willing to engage with diverse cultures and take responsibility for their learning. However, in the control group, some students still struggled with anxiety about making mistakes or dealing with unfamiliar cultural topics, highlighting the need for continued support. The researcher's reflections pointed to the importance of balancing guidance and independence to help students grow in autonomy and intercultural skills. In summary, this study suggests that incorporating action-oriented activities into language teaching can effectively boost students' autonomy, intercultural understanding, and academic success by creating meaningful and socially relevant learning experiences. These findings support broader research advocating learner-centered and communicative approaches in language education today.