The effects of intercultural development activities on the development of intercultural competence of foreign language learners
Kültürlerarasılığı geliştirme etkinliklerinin yabancı dil öğrencilerinin kültürlerarası yeterliliğini geliştirmeye etkileri
  1. Tez No: 913382
  2. Yazar: DİDEM ATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN PAKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, yapılandırılmış bir kültürlerarası gelişim programının lise öğrencilerinin kültürlerarası yeterlikleri üzerindeki etkisini dört ana boyut üzerine odaklanarak incelemektedir: kültürel zekâ, kültürlerarası duyarlılık, kültürlerarası farkındalık ve kültürlerarası etkililik. Araştırmaya 80 öğrenci katılmış, deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Bir dönem boyunca deney grubu, kültürlerarası anlayışı geliştirmek amacıyla rol yapma, grup tartışmaları, işbirlikçi problem çözme ve yansıtıcı günlük tutma gibi 18 etkinliğe katılmıştır. Çalışmada nicel ve nitel verilerin kullanıldığı karma bir yöntem uygulanmış ve öğrencilerin kültürlerarası yeterliklerindeki değişiklikler değerlendirilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında Kültürel Zekâ Ölçeği, Kültürlerarası Farkındalık, Duyarlılık ve Etkililik Ölçekleri kullanılmıştır. Ön test ve son test sonuçları, deney grubunun kültürlerarası duyarlılık, farkındalık ve etkililik, ayrıca kültürel zekânın bilişsel, motivasyonel ve davranışsal bileşenlerinde kontrol grubuna kıyasla önemli kazanımlar elde ettiğini göstermiştir. Nicel bulgular, bu öğrencilerin farklı kültürel bağlamları anlamada ve onlara uyum sağlamada, kültürel açıdan uygun davranışlarda bulunmada ve kültürlerarası ortamlarda daha özgüvenli bir şekilde etkileşimde bulunmada belirgin bir gelişme kaydettiğini ortaya koymuştur. Buna karşılık, kültürlerarası etkinliklere katılmayan kontrol grubunda ise çok az veya hiç ilerleme kaydedilmemiştir. Öğrenci günlükleri ve odak grup görüşmeleri yoluyla toplanan nitel veriler, program süresince öğrencilerin deneyimlerine ilişkin daha fazla bilgi sağlamıştır. Öğrenciler, kendi kültürel önyargılarına ve stereotiplerine karşı farkındalıklarının arttığını, kültürel çeşitliliğe karşı daha fazla açıklık kazandıklarını ve iletişim ve empati becerilerinin geliştiğini belirtmişlerdir. Birçok öğrenci, etkinliklerin onları diğer kültürler hakkındaki varsayımlarını sorgulamaya teşvik ettiğini ve bu sayede daha kapsayıcı ve küresel bir bakış açısı geliştirmelerine yardımcı olduğunu ifade etmiştir. Rol yapma ve grup tartışmaları, eleştirel düşünmeyi teşvik etmede ve kültürlerarası konularla daha derinlemesine ilgilenmeyi sağlamada özellikle etkili olmuştur. Bulgular, kültürlerarası yeterlikleri geliştirmede deneyimsel ve yansıtıcı öğrenmenin değerini vurgulamaktadır ve bu tür etkinliklerin, öğrencilerin daha kültürel olarak bilinçli ve empatik olmalarını sağlamak amacıyla müfredata etkili bir şekilde entegre edilebileceğini önermektedir. Öğrencilere mevcut algılarını sorgulatan, uygulamalı ve etkileşimli öğrenme deneyimleri sunarak, eğitimciler öğrencilerin giderek küreselleşen bir dünyada başarılı olmaları için gereken becerileri geliştirmelerine yardımcı olabilir. Çalışmanın sonuçları, müfredat tasarımı açısından önemli çıkarımlar sunmakta ve yalnızca diğer kültürler hakkında bilgi edinmeyi değil, aynı zamanda öz değerlendirme, empati ve iletişim becerilerini teşvik eden disiplinler arası ve kültürel açıdan ilgili etkinliklerin dahil edilmesini savunmaktadır. Gelecekteki araştırmalar, kültürlerarası gelişim programlarının öğrencilerin kişisel ve akademik gelişimi üzerindeki uzun vadeli etkilerini ve bu tür girişimlerin farklı eğitim seviyelerine ve kültürel bağlamlara nasıl uyarlanabileceğini inceleyebilir. Ayrıca, kültürlerarası yeterlik gelişimine yönelik çeşitli pedagojik yaklaşımları – örneğin, yoğun kültürel deneyimler, sanal değişim programları veya hizmet öğrenimi – karşılaştıran çalışmalar, küresel olarak yetkin bireyler yetiştirmek için etkili stratejilerin daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of a structured intercultural development program on high school students' intercultural competence, with a focus on four key dimensions: cultural intelligence, intercultural sensitivity, intercultural awareness, and intercultural effectiveness. The research involved 80 students, divided into experimental and control groups. Over the course of a semester, the experimental group engaged in 18 activities designed to promote intercultural understanding, including role-playing, group discussions, collaborative problem-solving, and reflective journaling. The study employed a mixed-methods approach, using both quantitative and qualitative data to assess changes in students' intercultural competence. Cultural Intelligence Scale, Intercultural Awareness, Sensitivity, and Effectiveness Scales were used to collect quantitative data. Pre-test and post-test results demonstrated significant gains in the experimental group's intercultural competence compared to that of the control group in terms of their intercultural sensitivity, awareness, and effectiveness, as well as in the cognitive, motivational, and behavioral components of their cultural intelligence. The quantitative findings revealed that these students showed a marked improvement in their ability to understand and adapt to different cultural contexts, engage in culturally appropriate behavior, and interact with greater confidence in cross-cultural settings. In contrast, the control group, which did not participate in such intercultural activities used in the experimental group, showed little to no improvement. The qualitative data, collected through student journals and focus group interviews, provided additional insights into the students' experiences during the program. The students reported increased awareness of their own cultural biases and stereotypes, a greater openness to cultural diversity, and improved communication and empathy skills. Many students noted that the activities encouraged them to reflect on their assumptions about other cultures, helping them to develop a more inclusive and globally-minded perspective. The role-playing and group discussions were particularly effective in prompting critical thinking and facilitating deeper engagement with intercultural issues. The findings underscore the value of experiential and reflective learning in promoting intercultural competence, suggesting that such activities can be effectively integrated into the curriculum to foster more culturally aware and empathetic students. By providing opportunities for students to engage in hands-on, interactive learning experiences that challenge their existing perceptions, educators can help develop the skills necessary for thriving in an increasingly globalized world. The results of the study have important implications for curriculum design, advocating for the inclusion of interdisciplinary and culturally relevant activities that promote not only knowledge of other cultures but also self-reflection, empathy, and communication skills. Future research could explore the long-term impact of intercultural development programs on students' personal and academic growth, as well as how such initiatives can be adapted to different educational levels and cultural contexts. Additionally, studies that compare various pedagogical approaches to intercultural competence—such as immersion experiences, virtual exchanges, or service learning—could further enhance our understanding of effective strategies for developing globally competent learners.