Sıçanlarda tiroid fonksiyon bozukluğunun irisin, nesfatin 1 ve adiponektin düzeylerine etkisi
The effects of thyroid dysfunction on irisin, nesfatin-1 and adiponectin levels in rats
  1. Tez No: 443645
  2. Yazar: EMİNE ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda deneysel tiroid fonksiyon bozukluğunun irisin, nesfatin-1 ve adiponektin düzeylerine olan etkisini belirlemekti. Araştırma 40 adet Sprague-Dawley erkek sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Deney grupları şu şekilde oluşturuldu. 1.Kontrol grubu (n=8): Bu gruptaki hayvanlarda herhangi bir işlem yapılmadan öldürülerek kanları alındı ve hormon analizi için değerlendirildi. 2.Hipotiroidizm grubu (n=10): Hayvanlarda hipotiroidizm oluşturmak amacıyla prophyltiouracil (PTU) periton içi olarak 10 mg/kg/gün 3 hafta süre uygulandı. 3.Hipotiroidizm + Tiroksin grubu (n=10): Hayvanlar 2 hafta süreli PTU uygulaması ile hipotiroidizmli hale getirildikten sonra 1 hafta süreli yüksek dozda L-thyroxine (1.5 mg (kg/gün) ile tedavi edildi. 4.Hipertiroidizm grubu (n=10): Sıçanlarda 3 hafta süreli tiroksin uygulaması ile (0.3 mg/kg/gün) hipertiroidizm oluşturuldu. 5.Hipertiroidizm+PTU grubu (n=10): Hayvanlarda 2 hafta süreli tiroksin uygulaması ile öncelikle hipertiroidizm oluşturuldu daha sonra ise 1 hafta süreli 10 mg/kg/gün dozunda PTU takviyesi yapıldı. Çalışmanın bitiminde alınan kan örneklerinde serbest T3 (FT3) ve T4 (FT4), irisin, nesfatin-1 ve adiponektin seviyeleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of thyroid dysfunction on irisin, nesfatin-1 and adiponectin levels in rat. The study was performed on the 40 male Sprague-Dawley rats. Experiment groups were designed as follows. 1.Control group (n=8): Animals in this groups were killed without any application and blood samples were collected for hormone analysis. 2.Hypothyroidism group (n=10): To induce hypothyroidism PTU was applied by intraperitoneal as 10 mg/kg/day for 3 weeks. 3. Hypothyroidism + Thyroxine group (n=10): Previously animals was made with hypothyrodism by 2 weeks PTU application and then 1 week L-thyroxine was given by intraperitoneal as 1.5 mg/kg/day. 4. Hyperthyroidism group (n=10): Rats were made with hyperthyroidism by 3 weeks L-thyroxine (0.3 mg /kg/day). 5. Hyperthyroidism +PTU group (n=10): Animals were made hyperthyroisim by L-thyroxine as groups 4, then 1 week PTU was applied to correct hiperthyrodism. The end of supplementtaion animals were sacrifed and blood samples were collected for FT3, FT4, irisin, nesfatin-1 and adiponectin analysis.