Sıçanlarda tiroid fonksiyon bozukluğunun karaciğer ve kalp dokusunda apoptozis ve DNA hasarına etkisi
The effects of thyroid dysfunction on DNA damage and apoptosis in liver and heart tissues of rats
  1. Tez No: 678960
  2. Yazar: GÜLNUR GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM MOĞULKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda deneysel tiroid fonksiyon bozukluğu oluşturulması ve tedavisinin karaciğer ve kalp dokusundaki DNA hasarı ve apoptozise olan etkisini belirlemekti. Araştırma toplam 38 adet Wistar-albino türü erkek sıçan üzerinde gerçekleştirildi. Deney grupları şu şekilde oluşturuldu. 1. Kontrol grubu (n=8): Bu gruptaki hayvanlarda herhangi bir işlem yapılmadan genel anestezi altında kalpten kan alındıktan sonra hayvanlar servikal dislokasyonla öldürüldü. 2. Hipotiroidizm grubu (n=10); Hayvanlarda hipotiroidizm oluşturmak amacıyla prophyltiouracil (PTU) periton içi olarak 10 mg/kg/gün 2 hafta süreli olarak uygulandı. 3. Hipotiroidizm+Tiroksin grubu (n=10): Hayvanlar 2 hafta süreli PTU uygulaması ile hipotiroidizmli hale getirildikten sonra 1 hafta süreli yüksek dozda L-thyroxine (1.5 mg (kg/gün) ile tedavi edildi. 4. Hipertiroidizm grubu (n=10): Sıçanlar 2 hafta süreli tiroksin uygulaması ile (0.3 mg/kg/gün) hipertiroidizm oluşturuldu. 5. Hipertiroidizm + PTU grubu (n=10): Hayvanlarda 1 hafta süreli tiroksin uygulaması ile öncelikle hipertiroidizm oluşturulduktan sonra ise 1 hafta süreli 10 mg/kg/gün dozunda PTU takviyesi yapıldı. Deney sürelerinin sonunda anestezi altında kan alımını takiben yüksek dozda anestezik ile öldürülen hayvanların kalp ve karaciğer dokuları alınarak DNA hasarı (8-OHdG) ve apoptozis yönünden (Kaspaz 8 ve 9) değerlendirildi. Karaciğer dokusunda hipotirodizm, kalpte ise hipertiroidizm DNA hasarını artırdı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of thyroid dysfunction and treatment DNA damage and apoptosis in liver and heart tissues in rat. The study was performed on the 38 male Sprague-Dawley rats. Experiment groups were designed as follows. 1.Control group (n=8): Animals in this groups were killed without any application and blood samples were collected animals were sacrified by cervical dislocation. 2.Hypothyroidism group (n=10): To induce hypothyroidism PTU was applied by intraperitoneal as 10 mg/kg/day for 2 weeks. 3. Hypothyroidism + Thyroxine group (n=10): Previously animals were made with hypothyrodism by 1 weeks PTU application and then 1 week L-thyroxine was given by intraperitoneal as 1.5 mg/kg/day. 4. Hyperthyroidism group (n=10): Rats were made with hyperthyroidism by 2 weeks L-thyroxine (0.3 mg /kg/day). 5. Hyperthyroidism +PTU group (n=10): Animals were made hyperthyroisim by L-thyroxine, then 1 week PTU was applied to correct hiperthyroidism. The end of supplementation animals were sacrifed and liver and heart tissues were eveluated for 8-OHdG, Caspase 8 and 9. Hypothyroidism led to DNA damage in liver, while hyperthyroidism led to DNA damage in heart tissue. And also hyperthyroidism caused to significantly increase Caspase 8 and 9 in liver tissue. The results of study show that experimental hypo-hyperthyroidism affect different form DNA damage and Caspase levels in liver and heart tisues.