Şizofreni hastalarında içselleştirilmiş damgalanma ve sosyal işlevsellik düzeyi
The level of internalized stigma and social functioning in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 443650
  2. Yazar: HASAN SEVİNİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma şizofreni hastalarında içselleştirilmiş damgalanma düzeyi ve sosyal işlevsellik durumunu belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 113 şizofreni hastası oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında kişisel bilgi formu, sosyal işlevsellik anketi ve ruhsal hastalıklarda içselleştirilmiş damgalanma ölçeği kullanılmıştır. Veriler Aralık 2015- Şubat 2016 tarihleri arasında araştırmacı tarafından hastane poliklinikleri ve TRSM ortamında yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma olarak özetlenmiştir. Normal dağılım özelliği belirlendiği için ikili gruplar için bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır. Sürekli değişkenlerin birbiri ile ilişkisini değerlendirmede pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmada hastaların orta düzeyde içselleştirilmiş damgalanma yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive- relational type study was planned in order to determine the level of internalized stigma and social functioning in patients with schizophrenia. Study sample consists of 113 schizophrenic patients. Personal knowledge form, the survey of social functioning, Independence-performance subscale of Social Functioning Scale and the Scale of Internalized Stigma in Mental Disorders was used to collect data. The data was collected between December 2015- February 2016 in the policlinics and a centre of community mental health via face to face technique. The data was summarized via number, percentage, average and standart deviation. Because of normal distribution was determined, independent t test was used for dual groups. To evaluate relation among continuous variables, correlation analyze was used. In this study was found that patients have medium level internalized stigma.