Hemşirelik öğrencilerinin bakım davranışları algısının incelenmesi
Investigation of student nurses' perception of caring behaviours
  1. Tez No: 443649
  2. Yazar: TUĞBA GÖZÜTOK KONUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma; Selçuk Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hemşirelik Bölümü birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin bakım davranışları algıları ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ilişkisel türde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 679 hemşirelik öğrencisinden, verilerin toplandığı gün okulda olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 530 öğrenci oluşturmuştur. Veriler 23 sorudan oluşan 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ve 'Bakım Değerlendirme Ölçeği (BDÖ)' ile toplanmıştır. Verilerin istatistiğinde bağımsız gruplarda t testi ve tek yönlü varyans analizinden yararlanılmıştır. Farklılığı aramak için Tukey testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
MASTER THESIS / KONYA-2016 This study; has been performed in the descriptive relational type in order to determine the perceptions of care behaviors of first, second, third, and fourth-grade students of Selcuk University faculty of health sciences and related factors. The sample of research was constituted by 530 students of total 679 nursing students who were present at school on the day while the data were collected and who agreed to participate in the study. The data were collected by“Identifying Information Form'' ”consisted of 23 questions and 'Caring Assessment Questionnaire'. t test and one-way analysis of variance were used for data statistics in independent groups. Tukey test was used in order to find the discrepancy.