Kalça artroplastisi uygulanan hastalarda kablo ve trokanterik plak sistemlerinin sonuçlarının değerlendirilmesi
The results of trochanteric cable,grip and plate systems which used in hip arthroplasty
  1. Tez No: 443678
  2. Yazar: İBRAHİM KÜÇÜKKARAPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DERYA DİNÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kalça artroplastisi uygulanan hastalarda kablo ve trokanterik plak sistemleri günümüzde yeni gelişmelere rağmen hala komplikasyon ve morbidite açısından yüksek risk taşıyan cerrahi tedavi seçenekleridir.Yine de bu sistemler, mevcut malzemeler göz önüne alındığında yapılan birçok çalışma sonucunda özellikle kalça revizyon artroplastisi vakalarında femurun tespitinde hala altın standart olarak geçerliliğini korumaktadırlar. Kırık ya da osteotomi tipine göre kimi zaman sadece kablo, kimi zaman trokanterik grip ile beraber kablo, kimi zaman trokanterik plak ve beraberinde kablo kullanılabildiği gibi bunların kombinasyonları da kullanılabilmektedir. Yapılan biyomekanik ve klinik çalışmalara rağmen bu sistemlerden hangisinin daha uygun olacağına dair kesin bir standart görüş yoktur. Çalışmamızda kliniğimizde kalça artroplastisi ile beraber kablo ve plak sistemi uygulanmış hastaların ameliyat sonrası takiplerindeki grafileri ve klinik sonuçlarının komplikasyon oranları da ortaya konarak retrospektif olarak değerlendirilmesi ve hangi tespit seçeneğinin daha uygun olduğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. 2007-2015 yılları arasında kliniğimizde kalça artroplastisi için opere edilmiş ve çeşitli sebeplerle kablo ya da trokanterik plak sistemleri kullanılmış hastaların dosya taramaları yapılarak retrospektif olarak klinik sonuçları değerlendirilmiş ve hastaların mevcut pacs sistemindeki kayıtlı görüntüleri değerlendirilerek radyolojik sonuçları karşılaştırılmıştır. Kliniğimizde mevcut avicenna ve pacs sistemi görüntülerine ulaşılan 2007-2015 yılları arasında ameliyat edilmiş 67 hasta değerlendirilmiştir. Bunlardan 18 tane hasta en az 12 aylık takibe çeşitli nedenlerle gelemediği için takipten çıkartılmıştır. Kalan 49 hastadan 2 tanesi bilateral tespit yapılıp 2 tanesinde de 2 farklı yöntem kullanıldığından toplam 53 hasta olarak değerlendirilmiştir. Bu hastalardan sadece kablo kullanılan 29, trokanterik grip kullanılan 10 ve plak kullanılan 14 hasta mevcuttur. Tüm hastalara aynı cerrahi yaklaşım , medikal tedavi ve ameliyat sonrası takip uygulanmıştır. Ortalama kaynamama %15 iken kemik aşınması %28, kabloda kopma ise %15 olarak görülmüştür. Metalik debris %16 oranında görülürken trokanterik plak kullanılan grupta metalik debris, trokanterik yer değiştirme, kablo kopması ve tespit kaybı olmadığı görülmüştür. Gruplar arası farklılıklar vaka sayısı az olduğu için anlamlı bulunmamıştır. Trokanterik kablo plak sistemleri yeni yöntemlere rağmen yine de yüksek kaynamama ve komplikasyon oranlarına sahiptir. Sadece kablo kullanımı kopma açısından daha yüksek risk teşkil etmekte olup yapılan biyomekanik çalışmalarda plak ile tespitin grip ve kablo ile tespite üstünlüğü olsa da komplikasyonlar açısından anlamlı fark bulunamamıştır. Bizim çalışmamızda da plak ile tespitin sonuçları daha iyi olsa da anlamlı fark bulunamamıştır. Bu sistemlerin doğru teknikle kullanılması ile çok daha iyi sonuçlar alınması mümkündür. Birçok yeni yönteme ve mevcut komplikasyonlara rağmen bu sistemler doğru teknikle uygulandıkları takdirde trokanterik tespitte kullanılan en önemli sistemlerdir.
Özet (Çeviri)
Although the new developments about the trochanteric fixation cable grip and plate systems, these systems still have high complication and morbidity rates. Newertheless, these systems are the most desired systems for trochanteric fixation against other fixation devices. These systems include only cable, trochanteric grip and cable, trochanteric plate and cable or the combinations are used according to the fixation indication. The indications are mostly trochanteric osteotomy fixation or periprosthetic fractures. Despite the biomechanical and clinical studies there`s not an exact definition that which system is better. The aim of the study was to determine which system is better for trochanteric fixation by evaluating the clinical and radiological results of our trochanteric fixation patients those operated in our clinic between 2007 and 2015. We retrospectively reviewed 53 patients that used trochanteric fixation devices. Files and radiological views was evaluated. The avicenna pacs system was used to scan the radiograps. Harris and VAS scores was evaluated by scanning the files. There was 67 patients that used trochanteric fixation devices. We obtained at least 12 months follow up and 18 patients lost the follow op. Of the 49 remained patients, in 2 patients trochanteric fixation was bilateral and in 2 patients 2 different fixation devices were used in different times. Only cable usage was 29, cable grip usage was 10 and cable plate usage was 14 in these patients. The posterolateral hip approach, same medical treatment and postoperative protocol was used in all patients. Postoperative follow up was after 6 weeks, 3 months, 6 months and 12 months. Nonunion and cable breakage developpep 15% of all patients. Bone destruction around the cable developped 15% of all patients. The mean metallic debris was 16%, but there was no debris, cable breakage of trochanteric fixation lost in the cable group. The statistically difference between the groups was not found because of the low numbers of patients. The trochanteric cable grip and plate systems are still high complications against the new developments. The advancement of orthopaedic implant design likely will provide further options for the fixation of the trochanter. We consider that if these systems used with an appropriate technique, could be a better device for the reattachment of greater trochanter.