Metastaz yapmamış melanoma ve melanoma dışı deri kanserleri için geliştirilmiş olan deri kanseri ilişkili yaşam kalitesi ölçeğinin (DKYKÖ) türkçe geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması
Alidation of the turkish version of the skin cancer quality of lifeimpact tool (SCQOLİT): A health related quality of life questionnaire for non-metastatic melanoma and non-melanoma skin cancer
  1. Tez No: 443679
  2. Yazar: HİLAYDA KARAKÖK GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER BOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Metastaz Yapmamış Melanoma ve Melanoma Dışı Deri Kanserleri İçin Geliştirilmiş Olan Deri Kanseri İlişkili Yaşam Kalitesi Ölçeğinin (DKYKÖ) Türkçe Geçerlilik ve Güvenilirliğinin Araştırılması Amaç: Günümüzde yaşam kalitesinin yükseltilmesi tıpta öncelikli tedavi hedeflerinden biri haline gelmiştir. Deri kanserleri melanoma ve melanoma dışı deri kanserleri olarak sınıflandırılırlar. Tüm dünyada en sık görülen 3. kanser çeşididir ve insidansında hızlı artış sebat etmektedir. Bu çalışmada, Burdon-Jones ve arkadaşları tarafından metastaz yapmamış melanoma ve melanoma dışı deri kanserlerinde (MDDK) kullanılmak üzere geliştirilmiş Deri Kanseri Yaşam Kalitesi Ölçeği'nin (DKYKÖ) Türkçe'ye uyarlanması ve geçerlilik ve güvenilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Aralık 2015 ile Eylül 2016 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı'nda yürütülmüştür. Melanoma veya melanoma dışı deri kanseri tanısı alıp tedavisi son 3 ay içerisinde tamamlanmış veya tedavi altında olan toplam 141 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Deri Kanseri Yaşam Kalitesi Ölçeği, çeviri kılavuzlarına uygun olarak Türkçe'ye çevrilmiştir. Ölçeğin dış geçerliliğinin araştırılması için DYKİ kullanılmıştır. Hastaların iki anketi de doldurmaları istenmiştir. Yaşam Kalitesini etkileyen faktörlerin araştırılması için hastaların demografik bilgileri ve tümörlerin özellikleri kaydedilmiştir. İstatistiksel analizler Mplus deneme versiyonu ve SPSS kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Geçerlilik analizleri kapsamında DKYKÖ'nin tek faktörlü yapıya uygun olduğu, uyum istatistikleri ile belirlenmiştir. Soru maddelerinin çoğunun 0.40 ve üzerinde faktör yüklerine sahip olduğu görülmüştür. Ancak 3 numaralı soru maddesinin faktör yükünün 0,372 olduğu gözlenmiştir. Bu sonuç, ölçeğin bu maddesinin YK ölçmede başarılı olmadığını göstermektedir. Ölçeğin geliştirildiği orijinal çalışmada, doğrulayıcı faktör analizleri konusunda bilgi verilmemiştir. Ölçeğin dışsal geçerliliğinin değerlendirilmesinde ölçeğin soru puanlarının ve ölçek toplam puanın DYKİ ile korelasyonu incelenmiştir. Bu değerlendirme sonucunda DYKİ ile tüm sorular / toplam puanları arasında aynı yönlü istatistiksel olarak anlamlı korelasyonlar olduğu belirlenmiştir. Ayrımsama geçerliliği kapsamında (p=0,024) ve güvenirliğin iç tutarlılığı (Cronbach alfa= 0.863) oldukça yüksek bulunmuştur. Test-tekrar test güvenilirliği sınıf içi korelasyon katsayısı ile değerlendirildiğinde 0.824 [%95 Güven Aralığı; (0,644 – 0.918)] olarak yüksek bir değerde bulunmuştur. Melanoma tanılı hastaların, MDDK'lı hastalara kıyasla YK'lerinin daha kötü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Validation of the Turkish Version of the Skin Cancer Quality of Life Impact Tool (SCQOLIT): A Health Related Quality Of Life Questionnaire for Non-Metastatic Melanoma and Non-Melanoma Skin Cancer Objective: Enhancement of quality of life (QoL) has become one of the major treatment goals in all fields of medical practice. Skin cancers, divided into melanoma and non-melanoma, are the third most common type of cancer worldwide and have been increasing in incidence. This study aimed to validate the Turkish version of the Skin Cancer Quality of Life Impact Tool (SCQOLIT), a health related quality of life questionnaire for non-metastatic melanoma and non-melanoma skin cancers. Material and Method: This study was carried out at Ankara University Medical School, Department of Dermatology and Venereology between December 2015 and September 2016. A total of 141 patients who had been diagnosed and treated for skin cancer within the previous 3 months were included in this study. The tool was translated into Turkish in accordance with the International Translation Guidelines. Patients were asked to complete both the SCQOLIT and the Dermatology Quality of Life Index, which was used for external validation of the SCQOLIT. Demographic characteristics of patients and tumor characteristics were recorded to investigate their impact on QoL. Mplus trial version and SPSS 20.0 programmes were used for statistical analyses. Results: Compliance statistics demonstrated that the SCQOLIT has an one dimensional structure. Most of the question items had a factor load greater than 0.4, except for Question 3 with a factor load of 0.372, indicating the inadequacy of this question in predicting QoL, a point that the original study did not mention. The scores for SCQOLIT and DQLI were both statistically significant with same directional correlations, confirming external validity of the tool. The SCQOLIT had convergent validity and internal consistency (Cronbach aplha=0,863), with test-repeat-test correlation coefficient was found as high as 0.824 [%95 confidence interval; (0,644 – 0.918)]. Overall, patients diagnosed with melanoma had poorer QoL scores.