İnsizyonel skar oluşumunda eş zamanlı yağ greftinin etkisi: Hayvan deneyi çalışması
The influence of immediate fat grafting on incisional scar formation: Experimental animal study
- Tez No: 443692
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EMİROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Sıçan üzerinde yapılan deneysel çalışmada, yara iyileşmesi sonucu oluşan skar dokusunun, insizyon ile eş zamanlı yerleştirilen yağ grefti ile, fonksiyonel ve kozmetik açıdan daha iyi olması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu çalışmada 16 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı ve hayvanlar kontrol ve deney grupları olarak 2 gruba ayrıldı. Deney grubundaki 8 sıçanın inguinal fat padinden alınan yağ greftleri skalbe açılan 1 cm'lik insizyonla oluşturulan cebe yerleştirildi. Kontrol grubunda ise sadece skalbe 1 cm'lik insizyon yapıp poş açıldı ve insizyon sütüre edildi. Deneyden 3 hafta sonra oluşan skar dokularının yüzey alanı ölçüldü ve istatistiksel olarak kıyaslandı. Skar alanından örnekler alındı. Histolojik açıdan hazırlanan kesitler Hematoksilin-Eozin ve Masson Trikrom boyaları ile boyandı ve elde edilen görüntüler re-epitelizasyon, hücre proliferasyonu, deri eklerinin ve kollajenin organizasyonu/rejenerasyonu, kapiller dansite açısından değerlendirildi. Bununla birlikte immünohistokimyasal incelemelerde vimentin antikoru ile fibroblast miktarı, tip 1 ve tip 3 kollajen antikorları ile de dokudaki tip 1 ve tip 3 kollajen varlığı incelendi. Kesitlerden alınan görüntüler Image J programı ile sayısallaştırıldıktan sonra elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Skar alanlarının kıyaslandığı istatistiki analizde, yağ grefti konulan deneklerde skar alanının anlamlı olarak daha az olduğu belirlendi. Histolojik verilerden yapılan istatistiki analizde anlamlı fark olan tek değer, kollajen tip I miktarlarında ölçüldü. Diğer ölçümlerde istatistiki olarak fark bulunmadı. Sonuç: İnsizyonla eş zamanlı yapılan yağ greftinin, kollajen tip I sentezini arttırdığı ve görünür skar alanını azalttığı sonucuna varıldı. Kollajen sentezinin artması dermisin daha erken dönemde insizyon öncesi dayanıklılığına yakın düzeye ulaştığı anlamına gelmektedir. Skar alanları arasındaki anlamlı fark da, kozmetik açıdan daha iyi sonuçlar elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this experimental study is to achive a better functional and cosmetic results with immediate fat grafting on incisional scar formation. Methods: In this study, 16 Wistar Albino rat had been used and divided in 2 groups of control and study. Inguinal fat pads of study group had excised and then inserted into the pouch which had prepared on same rats' scalps. On control group's scalp a pouch had prepared and sutured only. After 3 weeks of first step, scar areas were measured and statistically analyzed. After that, excisional biopsies were taken from each groups. The specimens were stained with Hematoksilin-Eozin and Masson Trikrom stain. Then compared in terms of; re-epitelization, cell proliferation, organization and regeneration of collagen bundles and capillary density. Then, immunohistochemical analysis were made with vimentin antibody for detecting fibroblast account and type I and type III collagen antibody for detecting type I and type III collagen amount in tissues. The images were digitized with Image J programme and datas were analyzed statistically. Results: When scar areas compared, in study group, scar areas were lesser in size and this was statistically significant. The only significant value was obtained for collagen type I acount in histological parameters. Other histological parametres didn't support our theory. Conclusion: Immediate fat grafting on incisional scar formation increases collagen type I synthesis and decreases scar area. Increased collagen type I synthesis means more durable dermal structure. Minimal scar area means that more satisfied patient and good cosmetic results.