Antidepresan ilaç kullanan depresyon hastalarında ilacın vücut kitle indeksi ve bel çevresi uzunluğuna etkisi
In major depressive patients using antidepressants effect of using drug on body mass index and waist circumference length
- Tez No: 443691
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Amaç: Antidepresan kullanmakta olan (en fazla 1 aydır/yeni reçetelenmiş) ya da yeni baş- lanan majör depresif hastalıklı bireylerde, anket uygulanarak, boy, kilo, bel çevresi ölçümleri yapılmak suretiyle obezite durumlarına ait verilerin elde edilmesi ve takiben 2 ay sonra aynı ölçümlerin tekrarlanması suretiyle, ilacın hastanın obezite statusuna etkisinin istatistiksel olarak değerlendirilmesi yoluyla depresyon hastalığının obezite ile ilişkisinin incelenmesi ve antidepresan ilaç kullanımına ait hekimlerin ve psikiyatri hastalarının far- kındalığının artırılması yoluyla olası metabolik komorbiditelerin önüne geçilmesi hedeflen- miştir. Gereç ve yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri A.D.'dan alınan izinle ve atanan danışman öğretim görevlisinin katkıları ile 2 formdan oluşan, birinci formda has- tanın sosyodemografik bilgilerinin yer aldığı ve hasta tarafından doldurulan, ikinci formda klinik değişkenlerin yer aldığı ve araştırma görevlisi hekim tarafından doldurulan anket hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study is by using survey method, in patients using antidepressants or new started in majör depressive disorder; measuring body length, body weight and waist circumference inorder to obtain measurements about their obesity sta- tus and after 2 months by repeating same measurements, valuing satatistically antidepres- sant medication effection on obesity status and fill to be examined the relationship bet- ween obesity and depressive disorder and about antidepressant using, for both patients and doctors, fill to augment attenciency of them about this subject and so interrupting metabolic disturbances is aimed.