Karpal tünel sendromlu hastalarda canalis carpi'nin manyetik rezonans görüntüleri üzerinden, stereolojik olarak karşılaştırmalı incelenmesi
Stereological and comparative evaluation of the carpal tunnel in the patients with carpal tunnel syndrome using the magnetic resonance images
  1. Tez No: 443698
  2. Yazar: GÜRSEL AK GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİRZEOĞLU, PROF. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Karpal tünel sendromu (KTS), el bileğinde nervus medianus'un karpal tüneli geçişi sırasında kompresyona uğraması sonucu ortaya çıkan tuzak nöropatisidir. Bu çalışmada KTS'li ve sağlıklı bireylerde canalis carpi hacmi, kanal içeriklerinin hacim ve hacim oranlarının Cavalieri prensibi ile elde edilmesi ve değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya 25-70 yaş arasında olan klinik ve elektrofizyolojik olarak KTS tanısı almış 30 kadın hasta ile gönüllü 16 sağlıklı kadın dahil edildi. Hasta grupta 50 el bileği, kontrol grubunda ise 30 el bileği değerlendirildi. KTS şiddeti klinik ve elektrofizyolojik olarak; KTS yok, hafif KTS, orta KTS ve ağır KTS olarak derecelendirildi. T1 ağırlıklı aksiyal el bilek manyetik rezonans görüntüleri Cavalieri prensibi ile incelendi. Elde edilen morfolojik bulguların klinik sınıflama ile ilişkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Carpal tunnel syndrome (CTS) is entrapment neuropathy, which occurs as a result of the compression of the median nerve in the course of carpal tunnel of the wrist. The aim of this study is to obtain and evaluate the volume of the carpal tunnel, and the volume and volume fraction of the carpal tunnel contents using the Cavalieri principle on subjects with CTS and healthy group. Material and Method: The study included 30 female patient diagnosed with CTS clinically and electrophysiologically and 16 healthy female volunteers ranging from 25 to 70 year sold. In patient group 50 and in control group 30 wrists were examined. Additionally, CTS severity was ranked clinically and electrophysiologically as non-CTS, mild CTS, moderate CTS and severe CTS. T1-weighted axial MR images of the wrists were examined by the Cavalieri principle. The relation between the morphological data obtained and the clinical classification was analysed. Results: The average volume of the carpal tunnel in the patient group (4,26±0,57cm³) was found to be lower than that of control group (4,66±0,73cm³), while the average volume of the median nerve in the patient group (0,41±0,07cm³) was found higher than in the control group (p < 0.05). No difference was determined in average volume of the tendons between patient and control groups (p = 0.646).