Bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden bel omurlarının gövde hacminin stereolojik olarak incelenmesi
Stereological evaluation of the volume of the lumbar vertebral bodies on computed tomography images
- Tez No: 443699
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Corpus vertebra'nın hacminin bilinmesi, meydana gelen deformasyonunun kantitatif bir değerle açıklanması, tedavi ve cerrahi müdahale için kritik öneme sahiptir. Bu çalışmamızda bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri üzerinden bel omurlarının gövde hacimlerini stereolojik yöntemlerden Cavalieri prensibini kullanarak hesaplamayı amaçladık. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 30 erkek 30 kadına ait aksiyal yönelimli ve 3 mm kalınlığında ardışık kesitlerden oluşan abdominal BT görüntüleri kullanıldı. OsiriX programı ile görüntülerin eksenleri düzeltildi ve sagittal yönelimli 1 mm kalınlığında kesitler elde edildi. Görüntüler ImageJ programı ile 1/3 oranında sistematik rasgele örneklendi. Lumbal omur gövdelerinin hacimleri Cavalieri prensibi ile hesaplandı. Bulgular: Erkeklerin boyu kadınlardan daha uzun iken (p0,05). L1- L5 arasındaki omurların gövde hacimleri erkeklerde 42,31; 46,01; 48,6; 49,15 ve 45,58 cm3 olarak hesaplandı. L1- L5 arasındaki omurların gövde hacimleri kadınlarda 31,92; 35,74; 38,78; 40,56 ve 38,98 cm3 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Knowing the volume of vertebral bodies are of importance for quantitative explanation of the occurred deformation, and has critical importance for the treatment and surgical intervention. In the present study, the volume of the lumbar vertebral bodies estimated using the Cavalieri principle of the stereological techniques on computed tomography (CT) images. Material and Method: Abdominal CT images in axial plane of consecutive sections with 3mm thickness from 30 females and 30 males were converted to sagittal images to obtain section in 1mm using OsiriX software. The images were sampled in 1/3 fraction depending on the systematic random sampling in ImageJ. Volumes of lumbar vertebrae were measured using the Cavalieri principle. Results While the males were taller than that of females (p≤0.001), there were no differences for the age and weight (p>0.05). The mean volumes of the vertebrae were 42,31; 46,01; 48,6; 49,15 ve 45,58 cm3 for the males. They were 31,92; 35,74; 38,78; 40,56 ve 38,98 cm3 for the females.