Q açısının diz izokinetik kas kuvveti ile kas aktivasyonuna etkisi
Effects of Q angle on isokinetic knee strength and muscle activity
- Tez No: 443697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YALÇIN TAŞMEKTEPLİGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Morfoloji, Spor, Anatomy, Morphology, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Q açısının diz izokinetik kas kuvveti ile kas aktivasyonuna olan etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma; basketbol, voleybol, futbol branşlarında aktif spor yapan 50 erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir (n=50; yaş: 22,3+2,3 yıl). Katılımcılara 300, 240, 180, 120 ve 60°/sn açısal hızlarda izokinetik kuvvet testi ve dikey sıçrama testi uygulanmıştır. Diz ekleminin ekstansör ve fleksör kaslarına ait kas aktivasyonları sEMG ile kaydedilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda elde edilen veriler incelendiğinde; sportif branş değişkeninin 300, 240, 180, 120°/sn açısal hızlarda kaydedilen OPT ve OG ile 60°/sn açısal hızdaki OPTFLEX ve OGFLEX parametreleri üzerinde istatistiksel bakımdan anlamlı farka neden olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effects of Q angle on isokinetic knee strength and muscle activity. Material and Method: The study was conducted on 50 male athletes who play basketball, volleyball and soccer (n=50; age: 22.3+2.3 years). The participants were applied isokinetic strength test at the angular velocities of 300, 240, 180, 120 and 60°/s and vertical jumping test. Muscle activities of the knee extensor and flexor muscles were recorded via sEMG. Results: When the findings of the study are analyzed, sport branch variable recorded at 300, 240, 180, and 120°/s OPT and OG, at angular velocity has a significant difference on OPTFLEX and OGFLEX parameters at 60°/s angular velocity, statistically (p0,05). Besides, all EMG data recorded at 300°/s angular velocity, the BF data of 240°/s at VL, RF, BF and 180°/s VL, BF angular velocity and DS test results indicate that there is a statistically significant difference in terms of sport branch variable. It is found out that there is a negative correlation between all angular velocity with Q angle, OPT and OG; at 240, 180, 120, and 60°/s PTOA; 300, 240, and 180°/s PTOAFLEX; 60°/s PTGSFLEX values and DS test scores. A positive correlation is found between the values and 60°/s PTGSEXT values. It is found out that there is no correlation between Q angle with muscle activities and VM:VL rates. Conclusion: As a result; it can be said that increased Q angle has a negative effect on isokinetic knee strength and vertical jump test results; on the other hand it has no effect on the extensor and flexor muscle activation levels of knee joint.