Diferansiye tiroid kanserlerinde rekombinant tsh veya tiroid hormon replasmanının kesilmesi ile oluşturulan hipotiroid dönemde işitmenin odyometrik testler ile değerlendirilmesi
Discontinuation of recombinant tsh in differentiated thyroid cancer or thyroid hormone replacement of hypothyroid audiometric evaluation of hearing tests created in the period
  1. Tez No: 443714
  2. Yazar: MEHTAP DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ELİF ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada diferansiye tiroid kanserlerinde rekombinant TSH verilerek veya tiroid hormon replasman tedavisi kesilmesi ile oluşturulan hipotiroid dönemlerde, yüksek frekans odyometri ve otoakustik emision ile işitmelerinde meydana gelen değişikliklerin değerlendirilmesi ve işitme kaybı tespit edilir ise olgularda işitme kaybının kohlear–retrokohlear ayrımının yapılması amaçlanmıştır. Ocak – Aralık 2014 tarihleri arasında Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı'na daha önce diferansiye tiroid kanseri sebebi ile opere olmuş ve yüksek doz I-131 ile ablasyon tedavisi almış olan, ablasyon sonrası 10-12. ayda tüm vücut tarama sintigrafi için başvuran 55 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular dört gruba ayrıldı (Hormon replasman tedavisi kesilmeden rekombinant TSH verilenler, hormon replasman tedavisi 4-6 hafta kesilerek hipotirodi oluşturulanlar ve her iki grubun ötiroid dönemleri). Çalışmaya dahil edilen olguların tümüne ötiroid ve hipotiroid dönemde olmak üzere toplam iki kez yüksek frekans odyometri ve otoakustik emision testleri ile işitme ölçümleri yapıldı. Bu çalışmada rekombinant TSH alan hastaların hipotiroidi döneminde işitmelerinde değişiklik görülmezken, hormon replasman tedavisi 4-6 hafta süre ile kesilen hastalarda düşük frekanslarda hafif düzeyde sensörinöral işitme kaybı saptandı. Hastaların tarama sintigrafileri sonrasındaki ötiroid dönemde ise rekombinant TSH alan hastalarda ve hormon replasman tedavisi kesilen hastalarda işitme kaybı saptanmadı. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, hormon replasman tedavisi kesilerek uzun süre hipotiroidi gelişen hastalarda işitme kaybı gelişebileceğini ancak hastalara rekombinant TSH kullanılarak oluşturulan hipotiroidi döneminde işitmenin normal değerlerde kaldığını göstermiştir. Sonuç olarak literatürde yer alan pek çok çalışmada da dikkat çekildiği gibi hipotiroidi ve işitme kaybı arasında bir ilişki olabileceği bizim çalışmamızlada desteklenmiştir. Ancak bu çalışmada elde edilen sonuç bize rekombinant TSH kullanımının, hastalarda hipotiroidiye bağlı metabolik etkilere sebep olmadığı gibi işitme kaybına da neden olmayabileceğini göstermiş olmakla birlikte bu konuda çok merkezli daha fazla olguyu kapsayan ve işitmenin değerlendirilmesinde elektrofizyolojik testlerin de kullanıldığı çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to assess changes in hearing at audiometry and otoacoustic emission tests during hypothyroid periods induced by recombinant TSH administration or withdrawal of thyroid hormone replacement in patients with differentiated thyroid cancer and to make discrimination between cochlear or retro-cochlear hearing losses if hearing loss was detected. The study included 55 patients, who previously underwent surgery and high-dose I-131 ablation therapy due to differentiated thyroid cancer and presented to Nuclear Medicine Department for whole-body scintigraphy on the months 10-12 after ablation between January, 2014 and December, 2014. The patients were assigned into 4 groups as follows: the patients received recombinant TSH without withdrawal of hormone replacement therapy, those in who hypothyroidism was induced by withdrawal of hormone replacement therapy over 4-6 weeks, and euthyroid periods of above-mentioned groups. Hearing was tested twice in all case one being at euthyroid and the other being at hypothyroid period by using high-frequency audiometry and otoacoustic emission tests. In this study, no alteration was detected in hearing during hypothyroid period in patients receiving recombinant TSH while mild sensorineural hearing loss at lower frequencies was detected in patients in whom hormone replacement therapy was withdrawn over 4-6 weeks. No hearing loss was detected during euthyroid period at scintigraphic evaluations in patients receiving recombinant TSH and in those in whom hormone replacement therapy was withdrawn. These results demonstrated that hearing loss may develop in patients in whom hypothyroidism is developed due to prolonged withdrawal of hormone replacement but hearing results remain within normal range in hypothyroid period induced by recombinant TSH. In conclusion, as emphasized by several studies in the literature, our study also supports a potential relationship between hypothyroidism and hearing loss. However, although this result showed that recombinant TSH use might not cause hypothyroidism-related metabolic effects as well as hearing loss, we think that there is a need for further multi-center studies with larger sample size using electrophysiological test for hearing evaluation.