Sigaranın oluşturduğu akciğer hasarını engellemede timokinonun etkisi
The protective effect of thymoquinone on lung damage developed by cigarette smoke
  1. Tez No: 443720
  2. Yazar: NUR ALEYNA YETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BÜYÜKOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) sistemik inflamasyon ileseyreden bir hastalıktırve sistemik infalamasyon, KOAH'ta morbidite vemortalitenin ana nedenidir. Timokinon, antioksidan, antihiperlipidemik, antidiyabetik, antiinflamatuar,gastroprotektif,hepatoprotektif gibi birçok yararlı özelliğe sahiptir. Bu çalışmanın amacı ratlarda sigara dumanına maruziyet yoluyla oluşturulan akciğer hasarında timokinonun önleyici ve tedavi edici etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza 60 adet Wistar Albino türü yetişkin erkek ratdahil edildi. On denek ile yapılan ön deneyden sonra 50 denek ile çalışmaya devam edildi.Otuz denek 3 ay boyunca her gün sigara dumanına maruz kalmak üzere randomize edildi.Onuna timokinonun koruyucu etkisini ortaya koyabilmek amacıyla her gün intraperitoneal(İP) timokinon, 10'una tedavi edici etkiyi ortaya koyabilmek amacıyla son 21 gün sadece timokinon ve diğer 10'una da son 21 gün İP serum fizyolojik uygulandı. On denek, deneyin sonuna kadar hiçbir işleme maruz kalmayacak şekilde kontrol grubu olarak ayrıldı. Sigaraya maruz kalmamış olan diğer 10 deneğe ise kontrol amaçlı son 21 gün İP timokinon verildi. Deneklerin uygun dozda sigara dumanına maruziyetlerini sağlamak için kapalı devre kafes düzeneği oluşturuldu, kafesin içine CO ölçüm cihazı yerleştirilerek kafesteki havanın CO düzeyi monitorize edildi.Deneyin sonunda ratlar intraperitoneal ketamin anestezisi altında dekapite edildi.Akciğer dokusundaki apoptozisi göstermek için TUNEL yöntemi kullanıldı.ELISA yöntemi ile akciğer dokularında IL-8, IL-6,IL-1β ve MMP-9 düzeyleri çalışıldı. Sigara dumanına maruz kalan grupta akciğer dokusunda ölçülen IL-1β ve IL-8 düzeyleri kontrol grubuna kıyasla daha yüksek saptandı, ayrıca timokinonun antiinflamatuar etkisine işaret edecek şekilde yalnızca timokinon alan grupta, kontrol grubuna kıyasla IL-8 düzeyleri daha düşük elde edildi ancak bu farklılık istatistiksel olarak anlamlı düzeyde değildi. Ayrıca sigara verilen gruptave deneyin başından beri sigara ile birlikte timokinon verilen grupta apoptotik indeksin kontrol grubuna göre arttığı belirlendi. Tedavi amaçlı timokinonun sonradan verildiği gruptaise apoptotik indeks sigara grubuna göre azalma eğilimindeydi. Bu çalışmanın sonucunda sigara dumanı ile oluşturulan deneysel KOAH modelinde uygun dozda uygulanan timokinonun, sigara dumanının indüklediği inflamasyonu tedavi edici, apoptozisi azaltıcı özelliği ilk kez gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) is a disease characterized by systemic inflammation and this inflammation is a major cause of morbidity and mortality. Thymoquinone has many useful features such as antioxidant, anti-hyperlipidemic, anti-diabetic, anti-inflammatory, gastroprotective and hepatoprotective. This study aims to investigate thymoquinone's preventive and curative effects on lung damage created by cigarette smokeon rats. Sixty adult male Wistar albino rats were included in this study. Preliminary experiments were conducted with 10 subjects and study was proceeded with fifty subjects. Thirty subjects were randomized to exposure to tobacco smokeevery day for 3 months. Intraperitoneal (IP) thymoquinone was administered every day to ten subjects to investigate the protective effect of thymoquinone and administered last twenty-one days to ten subjects to investigate the curative effect. Ten subjects received IP saline for last 21 days. Ten subjects were enrolled as control group and did not receive any medication or cigarette smoke. Ten controlswhich did not expose to cigarette smoke received IP thymoquinone for last ten days.Close circuit cage apparatus was instructed to achieve appropriate cigarette smoke exposure to rats and CO levels were monitored via CO detector device. Subjects were decapitated under ketamine anesthesia at the end of study. TUNEL procedure was used to demonstrate the apoptosis in lung tissues.IL-8, IL-6,IL-1β and MMP-9 levels in lung tissues were detected with ELISA. IL-1β and IL-8 levels were elevated in the group which exposed to cigarette smoke compared with control group. Also IL-8 levels were decreased in the group which received only thymoquinone, compared with control group indicating the anti-inflammatory effect of thymoquinone, but this difference was not statistically significant.Furthermore apoptotic index was increased in both cigarette smoke groups which received thymoquinone or not compared with control groups. Finally apoptotic index tend to decrease in the group which received thymoquinone subsequently for the purpose of treatment, compared with cigarette smoke group. This is the first study to demonstrate the apoptosis reducing and curative effect of thymoquinone on the inflammation constituted by cigarette smoke in experimental COPD model.