Açık kavite mastoidektomi yapılan hastalarda kavitesi kendiliğinden iyileşmeye bırakılanlar ile kıkırdak greftle obliterasyon yapılanlar arasında iyileşme sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of the recovery results of patients who underwent canal wall-down mastoidectomy with cartilage graft obliteration or with spontan cavity healing
  1. Tez No: 443721
  2. Yazar: VAHAP TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Kolesteatomlu kronik otitis media (KOM) nedeni ile açık kavite mastoidektomi yapılan hastalarda kavitesi kendiliğinden iyileşmeye bırakılanlar ile kıkırdakla obliterasyon yapılanların iyileşme sonuçlarının karşılaştırılması. Gereç ve yöntem: Bu çalışmaya, Kasım 2013 ile Aralık 2015 arasında bölümümüze başvuran ve komplike olmamış kolesteatomlu KOM nedeniyle ameliyat endikasyonu konan 65 hasta ile başlandı. Hastaların preoperatif temporal kemik bilgisayarlı tomografileri (BT) çekildi ve saf ses odyometri (SSO) ile belirlenen işitme eşikleri kaydedildi. Açık kavite mastoidektomi yapılan bu hastaların 32'sinde kıkırdak ile kavite obliterasyonu yapılırken, 33 hastadaki kavite kendiliğinden iyileşmeye bırakıldı. Hastalar, postop 2. haftada, 1, 3 ve 6. ayda kontrole çağrıldı. Obliterasyon grubundaki 8 hasta ve obliterasyon yapılmayan gruptan 3 hasta, kontrollerine gelmediği için çalışmadan çıkarıldı ve kalan 54 hastayla devam edildi. Hastaların muayene bulguları kaydedildi ve mastoid kavite hacim ölçümleri yapıldı. 1, 3 ve 6. ayda SSO ile işitme eşikleri belirlenirken 1. ve 6. ayda ise temporal kemik BT ve manyetik rezonans (MR) ile görüntüleri elde edildi. Her iki grup kavite iyileşmesi ve hacmi, BT ve MR bulguları ve postop işitme eşikleri açısından karşılaştırıldı. İstatistiksel olarak verilerin değerlendirilmesinde SPSS 23.0 programında ki-kare, paired t testi, bağımsız örnekler t testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the results of canal wall-down mastoidectomy with cartilage obliteration or with spontan cavity healing which was performed due to the COM with cholesteatoma. Materials and methods: This study began with 65 patients who had applied to our department during the period of November 2013-December 2015 who had indication of operation due to the uncomplicated COM with cholesteatoma. Patients had a computed tomography (CT) preoperatively and hearing thresholds were determined by pure tone audiometry (PTA). Cavity obliteration with cartilage was performed in 32 patients while the cavities of remaining 33 patients were left for spontan healing who underwent canal-wall down mastoidectomy. Patients were called for control examinations in 2nd week, 1st, 3rd and 6th month postoperatively. 8 patients from the obliteration group and 3 patients from the non-obliteration group who hadn't come to the control examinations were excluded from the list and the study continued with remaining 54 patients. Examination findings and volume of cavities were documented. Hearing thresholds were determined by pure tone audiometry (PTA) in 1st, 2nd and 6th month. Temporal CT and magnetic resonance imaging (MRI) were performed in 1st and 6th month. Two groups were compared with cavity recovery, CT and MRI findings and hearing thresholds. Chi-square test, paired t test and independent samples t test were used in SPSS 23.0 program for statistical evaluation of datas.“p”value