Yoğun bakım ünitesi'nden servise devredilen hastalarda serum mikronütrient(vitamin B1,vitamin B6,vitamin B12, çinko, bakır, seruloplazmin, krom, selenyum ve kobalt)seviyesinin tespit edilmesi
Identification of serum micronutrient (vitamin B1, vitamin B6, vitamin B12, zinc, copper, ceruloplasmin, chrome, selenium and cobalt) levels in patients who are transferred from intensive care unit to A service
  1. Tez No: 443719
  2. Yazar: YASEMİN EMÜR GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT GÜNDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Kritik hastalarda nütrisyonel destek çok önemlidir. Nütrisyonel destek içerisindeki mikronütrient insanların fizyolojik fonksiyonlarının sağlanmasında önemli role sahiptir. Bizim çalışmamızın amacı yoğun bakım ünitesinden servise devredilen hastalardaki serum mikronütrient (vitamin B1,vitamin B6,vitamin B12, çinko, bakır, seruloplazmin, krom, kobalt ve selenyum) seviyesini belirlemek ve bu mikronütrientlerin seviyesi ile yeniden yoğun bakıma yatış ve mortalite arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya Ekim 2014-Ağustos 2015 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nden 18 yaş ve üstü, yoğun bakım ünitesinde 48 saat ve uzun süre yattıktan sonra servise devredilen hastalar alındı. Hastaların yaş, cinsiyet, kilo, boy gibi sosyodemografik ve antropometrik ölçümleri, yoğun bakıma yatış nedeni, yatış süresi, APACHE II skoru, SOFA skoru, alt hastalıkları ve beslenme şekli kaydedildi. Servise devri sırasında alınan numunelerden vitamin B1, vitamin B6, vitamin B12, çinko, bakır, seruloplazmin, krom, selenyum ve kobalt düzeyleri ölçüldü. Mikronütrient seviyesi ile mortalite ve yeniden yoğun bakıma yatış arasındaki ilişki değerlendirildi. Bulgular: Bu çalışmaya 100 hasta alındı. Hastaların 52'si (%52) erkek, 48'i (%48) kadın idi. Hastaların yaş ortalaması 56,2±19,2 yıl idi. Hastaların yoğun bakıma yatış nedenleri arasında en sık görülenler 31 (%31) hastada metabolik bozukluk, 19 (%19) hastada sepsis/septik şok ve 14 (%14) hastada travma idi. Hastaların %50 si oral, %21'i enteral, %13'ü oral ve enteral, %15'i ise parenteral yolla beslendi. Hastalardaki mikronütrient eksikliğinin insidansı sırasıyla tiamin %98 (n=98), vitamin B6 %98 (n=98), vitamin B12 %11 (n=11), bakır %21 (n=21), çinko %90 (n=90), selenyum %36 (n=36), krom %98 (n=98), kobalt %35 (n=35) olarak saptandı. Hastaların 90 günlük mortalitesi ile mikronütrient seviyeleri arasındaki ilişkiye bakıldığında, vitamin B6 düzeyi düşüklüğü ölen grupta istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p=0,015). Doksan günlük mortaliteyi etkileyen risk faktörleri multiple logistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde, vitamin B6 düzeyi, yaş ve albümin düzeyi anlamlı bulundu. Doksan gün içerisindeki yeniden yoğun bakıma yatışı etkileyen risk faktörleri logistik regresyon analizi ile incelendiğinde ise vitamin B6 ve albümin seviyesi anlamlı saptandı. Sonuç: Mikronütrient eksikliği yoğun bakım hastalarında ciddi sonuçlara neden olabilen ciddi bir komplikasyondur. Kritik hastalarda beslenme uygun protokollere göre yapılmalıdır. Hastalarda mikronütrient eksikliğinin mortalite üzerine etkisini araştıracak daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Nutritional support is very important in critical patients. Trace elements included in nutritional support have a central role in maintaining physiological functions of human. This study aims to identify the serum micronutrient (vitamin B1, vitamin B6, vitamin b12, zinc, copper, ceruloplasmin, chrome, selenium and cobalt) levels in patients who are transferred from intensive care unit (ICU) to a service and the relation between these micronutrient levels and re-transfer to ICU and mortality. Materials and methods: This study was conducted in Erciyes University Internal Medicine ICU between September 2014 – August 2015 and included patients aged 18 years and older who stayed in ICU more than 48 hours and then transferred to a service. Demographic characteristics of patients such as age, gender, weight, height, cause of admission to ICU, length of stay, APACHE II score, SOFA score, comorbidities and type of feeding were recorded. Vitamin B1, vitamin B6, vitamin B12, zinc, copper, ceruloplasmin, chrome, selenium and cobalt levels were measured in samples taken just before transferring to a service. Relation between micronutrient levels and mortality and re-transfer to ICU was evaluated. Findings: This study included 100 patients. 52 of patients were male (52%) and 48 were female (48%). Average age of patients was 56.2±19.2 years. Most common cause of admission to ICU was metabolic disorder in 31 patients (31%), followed by sepsis/septic shock in 19 patients (19%) and trauma in 14 patients (14%). 50%, 21, 13 and 15 of patients were fed oral, enteral, oral + enteral and parenteral, respectively. Incidences of lack of micro nutrition in patients were 98% for tiamin (n=98), 98% for vitamin B6 (n=98), %11 for vitamin B12 (n=11), 21% for copper (n=21), 90% for zinc (n=90), 36% for selenium (n=36), 98% for chrome (n=98), 35% for cobalt (n=35). When the relation between 90-days mortality and micronutrient levels of patients were analyzed, low level of vitamin B6 was found statistically significant in decreased group (p=0.015). When risk factors that affects 90-days mortality were analyzed with multiple logistic regression, vitamin B6 level, age and albumin level were found significant. On the other hand, when risk factors that affects re-transfer to ICU in 90 days were analyzed, vitamin B6 and albumin levels were found significant. Conclusion: Lack of micronutrient is a serious complication that might cause significant problems for patients in ICU. Feeding must be done according to protocols in critical patients. Larger scaled studies are required to research the effect of micronutrients on mortality of ICU patients.