Cushing sendromlu hastalarda kardiyovasküler, metabolik değişikliklerin ve uyku paterninin belirlenmesi ve tedavi ile değişiminin araştırılması
Determination of cardiovascular, metabolic changes and sleep patterns and investigation of changes after treatment in patients with cushing's syndrome
  1. Tez No: 443722
  2. Yazar: SEDAT TARIK FIRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA CİHAN ÖZDAMAR KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Cushing sendromu (CS) hastalarındaki kardiyovasküler, metabolik değişikliklerin ve uyku paterninin belirlenmesi, bu değişikliklerin CS alt grupları arasındaki farklılıklarının ortaya konulması ve tedavi ile değişiminin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, yaşları 18-65 arasında olan 38 CS hastası ve 10 sağlıklı gönüllü ile kontrollü prospektif olarak yapıldı. Kontrol grubu ve hastalara vücut kompozisyon analizi, biyokimyasal tetkikler, ekokardiyografi (EKO), karotis intima media kalınlığı (KİMK) ve akım aracılı diatasyon (AAD) ölçümü, 24 saatlik holter elektrokardiyografi (EKG), 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümü ve polisomnografi (PSG) tetkikleri yapıldı. Tedavi sonrası 1 yılı tamamlanan 24 hastada tedavi öncesi tetkikler tekrarlandı. Bulgular: CS'li hastaların vücut yağ oranı, yağ kitlesi, bacak, kol ve gövde yağ oranları kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu ve tedavi sonrasında belirgin olarak azaldı. CS'li hastalarda uykuda evre N3 ve evre R oranı kontrol grubuna göre daha düşük, evre N2 oranı ise daha yüksek bulundu. Tedavi ile evre N2 oranında azalma, evre N3'te ise artma saptandı, evre R oranında ise anlamlı değişiklik saptanmadı. İnsomni ve obstrüktif uyku apne (OUA) en sık görülen uyku bozuklukları idi. CS'li hastalarda mitral E/A oranı kontrol grubuna göre daha düşük bulundu ve tedavi sonrasında kontrol grubuna benzer hale geldi. CS'li hastalarda KİMK kontrol grubundan daha yüksek, AAD ise daha düşüktü. Tedavi sonrasında CS'li hastaların KİMK değerleri azalarak kontrol grubuna benzer hale geldi, AAD değerlerinde artış olmakla beraber anlamlı düzeyde değildi. CS'li hastalarda gece ve gündüz ölçülen sistolik ve diyastolik ortalama arteryal kan basıncı (OAB) kontrol grubundan daha yüksek bulundu ve tedavi ile gece OAB ve gece sistolik OAB hariç diğer kan basıncı ölçümlerinde azalma görüldü. Hipofizer CS'de PWD, gün içi diyastolik ve diyastolik OAB'ler adrenal CS'ye göre daha yüksek bulundu diğer parametreler açısından farklılık saptanmadı. Sonuç: CS'de diyastolik ve endotelyal fonksiyonlarda, vücut kompozisyonunda bozulmalar olup tedaviden sonra hastalık remisyonu ile önemli oranda düzelebilir. CS'de sık saptanan uyku bozuklukları da bozulmuş kardiyometabolik profile katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Objective : The aim of this study is to determine the cardiovascular and metabolic changes and sleep patterns in patients with Cushing's syndrome (CS) as well as to reveal the differences of these changes between the CS subgroups and to investigate the changes with treatment. Materials and Methods: This is a prospectively controlled study of 38 CS patients (ages: 18-65 years) and 10 healthy controls. Body composition analysis, biochemical tests, echocardiography (ECHO), carotid intima media thickness (CIMT), flow mediated dilatation (FMD), holter electrocardiography (ECG), ambulatory blood pressure monitoring and polysomnography (PSG) tests were performed in patients and controls. Investigations were repeated in 24 patients a year after treatment. Results: Body fat percent and mass, leg, arm and trunk fat percents of the patients with CS were higher than control group. Body fat percent and mass, leg, arm and trunk fat percents showed significant reduction after treatment compared to baseline. While stage N3 and R ratio were lower than control group in patients with CS, stage N2 ratio was higher. Stage N2 ratio significantly decreased and stage N3 ratio significantly increased after treatment. There was no significant change in stage R and it was lower than the control group. Insomnia and obstructive sleep apnea were the most common sleep disorders in patients with CS. Mitral E/A ratio was significantly lower in patients with CS than control group. Mitral E/A ratio decreased and become similar to control group after treatment. Carotid intima media thickness (CIMT) was significantly higher and flow mediated dilatation (FMD) was significantly lower than the control group in patients with CS. CIMT significantly decreased and it has become similar to control group after treatment. FMD increased in patients with CS after treatment but this increment was not statistically significant. Day time and night time mean systolic and diastolic arterial blood pressure (MAP)s were higher in patients with CS than control group. Except for the night time MAP and night time systolic MAP other blood pressure parameters significantly decreased. Day time diastolic and diastolic MAPs and PWD were found to be higher in patients with Cushing's disease than in patients with adrenal CS. Other parameters were found to be similar in two subgroups. Conclusion: Diastolic and endothelial dysfunction, distortions of body composition were detected in patients with CS and these alterations were found to be ameliorated with disease control. Sleeping disorders frequently detected in patients with CS could contribute the impaired cardiometabolic profile of these patients.