Acil servise başvuran gis kanamalı hastalarda vital bulguların değerlendirilmesi sonrası şok indeksi, laktat düzeyi, hematokrit düzeylerinin hastalığın seyri ve mortalite üzerine etkisi
Analysis of vital signs in patients suffering gastrointestinal bleeding and influence of shock index, lactate and hematocrit levels over the course of disease and mortality
- Tez No: 443729
- Danışmanlar: PROF. DR. POLAT DURUKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Şok indeksi, hematokrit düzeyi ve laktat düzeyini GİS kanamalı hastalarda mortalite üzerine etkisinin araştırılması Materyal ve metod: Çalışma 1.1.2013 -30.9.2015 tarihleri arasında acil servise GİS kanama semptomları ile başvuran, endoskopik yöntemler ile tanısı konulan hastaların dosyaları ve laboratuvar sonuçları geriye dönük değerlendirilerek yapıldı. Dosya değerlendirilmesi sonucu acil servise başvuru anındaki vitalleri, ilk alınan kan tahlillerinin sonuçları, yapılan endoskopik işlemlerin sonuçları ve hastanın yatış ve taburculuğu değerlendirilmeye alındı. Çalışma için 709 hasta belirlendi, 266 hasta uygun bulundu. Dosya taraması sonucu, dosyalarına ulaşılan 150 hasta çalışmaya kabul edildi. Veriler IBM SPSS ver. 22'de değerlendirilerek ki-kare testi ile yorumlandı p0,05) İlk alınan kan numuneleri sonucuna göre hematokrit değerlerlerinin mortalitenin öngörülmesinde yetersiz olduğu saptandı.(p>0,05) Sonuç: Şok indeksi ve hematokrit düzeyini mortaliteyi ön görmede yetersiz kaldığı, başka verilerle desteklenmesi gerektiği sonucu ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the influence of shock index, lactate levels and hematocrit levels over the course of disease and mortality in patients with gastrointestinal bleeding. Patients and methods: The study was conducted as retrospective analysis of laboratory results and medical records of patients referred to emergency room in between 1.1.2013-30.9.2015 due to presenting gastrointestinal bleeding symptoms and diagnosed by endoscopic methods. Vitals on emergency room referral, results of endoscopic interventions and initial blood tests and hospitalization/discharge numbers were noted after chart reviews. 709 patients were identified and 266 of them were found eligible. 150 patients whose medical records were reachable included to study after chart surveys. Data was analyzed with IBM SPSS ver. 22 and interpreted with chi-squared test, p0,05). According to initial blood sample results we found that hematocrit levels were inadequate on predicting mortality (p>0,05). Conclusion: It is concluded as predicting mortality by only using shock index and hematocrit levels was inadequate, so that these parameters should be supported by other data