Koroner arter hastalığının şideeti ile deri ölçüm parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between skin disease measurement parameters and coronary artery disease severity
- Tez No: 443732
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BORLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Koroner arter hastalığı (KAH) koroner arterlerdeki kan akımının azalmasıyla oluşan, angina pektoristen ani kardiyak ölüme kadar çeşitli semptom ve bulgularla ortaya çıkan ilerleyici bir hastalıktır. Tüm dünyada ve ülkemizde ölümlerin ana nedenidir. Yaş, cinsiyet, çevresel faktörler ve metabolik değişiklikler KAH oluşumunu etkilemektedir. KAH temel risk faktörlerinden biri erkek cinsiyettir. Bu nedenle androjenlerin etyolojide rol oynadığı düşünülür. Deri vücudun en büyük organıdır. Birçok hastalıkta deri etkilenir. KAH oluşumunu belirleyen faktörler deriyi de etkileyebilir. Aynı zamanda androjenler deri üzerinde de bir çok değişikliğe neden olmaktadır. Daha önce literatürde KAH ve deri kolesterol arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar bulunmaktadır fakat deri pH, TESK (transepidermal su kaybı), elastikiyet, ısı ile KAH arası ilişkiyi değerlendiren bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada deri ölçüm parametreleri ve KAH arası ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, hasta grubu için Erciyes Üniversitesi Kardiyoloji Bölümü'nde koroner arter hastalığı tanısı almış ve anjiografi uygulanmış 50 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak bilinen koroner arter hastalığı olmayan 45 gönüllü dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen gönüllülerin deri ısı, TESK, pH, elastiktikiyet ve sebum değerleri non invaziv yöntemlerle ( pHmeter PH900, Tewameter TM 210, Sebumeter SM810, Cutameter dual MPA 580, Courage+khazaka electronic GmbH, Cologne, Germany) alın, önkol ve sırt bölgesinden ölçüldü. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında cinsiyet ve yaş açısından fark yoktu. Hasta ve kontrol gruplarına ait sebum değerleri karşılaştırıldığında sırt ve alın bölgesinde fark yokken, önkol bölgesinde hastalarda anlamlı yüksek, Ph değeri kontrol grubunda önkol bölgesinde anlamı yüksek fakat normal aralıkta, TESK değeri sırt, önkol ve alında hasta grubunda anlamlı yüksek, ısı değeri alın ve sırt bölgesinde hasta grubunda anlamlı yüksek bulundu. Elastikiyet için yapılan ölçümlerde R2 değeri alın ve sırt bölgesinde hasta grubunda anlamlı yüksek, R6 değeri ise her üç anatomik lokalizasyonda da hasta grubunda anlamlı yüksekti. Ayrıca SYNTAX skor şiddeti ile deri ölçüm parametreleri arasında korelasyon saptanmadı. Sonuç: Koroner arter hastalığında deri bariyer fonksiyonu bozulmakta ve TESK değeri artmaktadır. Koroner arter hastalığında deri sebum değeri artmakta olup bunun için en uygun ölçüm alanı önkol bölgesidir. Koroner arter hastalığı ile deri pH değeri arasında ilişki saptanamamıştır. Koroner arter hastalığında deri elastikiyeti için yapılan cutameter ölçümlerinde elde edilen parametreler birbirleriyle çelişmekte olup ileri çalışmalar gerekmektedir.Koroner arter hastalığı ve deri sıcaklık arasındaki ilişkinin ortaya konabilmesi için vücut ısısını etkileyen santral ve periferik bütün parametreler gözden geçirilmelidir. Koroner arter hastalığında deri sebum ve TESK ölçümünün non invaziv, ucuz, basit bir yöntem olarak risk faktörleri arasında kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose:. Coronary artery disease (CAD) is caused by decreased blood flow in the coronary arteries. It is progressive disease with a clinical spectrum ranging from angina pectoris to sudden cardiac death. CAD is the main cause of death all over the world as well as in our country. Age, gender, environmental factors and metabolic changes cause CAD. Male gender is one of the main risk factors of CAD. Therefore, androgen hormones may play a role in the etiology. Skin is the largest organ of the body. The vast majority of systemic diseases have cutaneous changes. Also androgen hormones lead to many changes in the skin. Earlier in the literature there are studies investigating the association between the skin cholesterol levels and CAD, but there are no studies evaluating the relationship between CAD and skin heat, pH, TESK, elasticity. This study aimed to investigate the relationship between the such skin parameters and CAD. Material and Method: 50 patients with diagnoses of coronary artery disease and undergoing angiography at Erciyes University Department of Cardiology and 45 volunteers, without any known coronary artery disease, were included as the control group. Skin TEWL, pH, temperature, electrical capacitance, sebum and elasticity values of the subjects enrolled in the study were measured by non-invasive methods (Tewameter TM 210, pHmeter PH900, corneometer CM825, Sebumeter SM810, Cutometer dual MPA 580, Courage+khazaka electronic GmbH, Cologne, Germany) on 3 area (forehead, back and forearm). Findings: There was no difference in terms of gender and age of the patient and control groups. When compared, the sebum values of the patients and control groups; there was no dıfference at back and forehead regions. There was a sıgnificantly higher result in the forearm area. The pH was significantly lower in the forearm of patients but they were within the normal range, skin temperature was significantly higher in back and forehead egion in the patient group. The TEWL was significantly higher in patients in all three regions. In terms of flexibility; R2 was significantly higher on the back and forehead region of the patient group, the R6 value was significantly higher in the patient group in all three anatomical localizations. In addition, there was no correlation between skin measurement parameters with the SYNTAX score violence. Conclusion: In coronary artery disease TEWL is increased and skin barrier function is disrupted. Skin sebum value is increased in CAD patients and the most appropriate area for measurement is the forearm. There was no correlation between skin pH and coronary artery disease. In CAD obtained parameters from cutameter measurements for skin elasticity are in contradiction with each other and further studies are necessary. To show the relationship between CAD and skin temperature, all parameters affecting the central and peripheral body temperature should be revised. As a result we claim that skin sebum and TEWL measurements can be accepted as cheap and noninvasive methods of predicting CAD.