Maraş otu kullanımının mirna ifadesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects on the mirna expression of maras powder USE
- Tez No: 443755
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL TAŞ, PROF. DR. SEDAT ÇETİNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnsan sağlığı üzerinde önemli olumsuz etkiler gösteren tütün ürünleri, sigara gibi dumanı inhale edilerek ya da yakılmadan dumansız olarak tüketilmektedir. Ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve özellikle Kahramanmaraş ilinde dumansız tütün ürünlerinin bir çeşidi olan Maraş otu yaygın olarak kullanılmaktadır. Nicotiana Rustica Linn bitkisinin yapraklarından elde edilen bu ürün ağızda emilerek tüketilmektedir. Çalışmamızda kanserojen etkisi olduğu düşünülen bu ürünün ağız mukozası üzerindeki etkilerinin izlenmesi amacıyla mikroRNA ifadelenme seviyeleri incelenmiştir. Bu amaçla herhangi bir tütün ürünü kullanmayan bireyler ile Maraş otu kullanan bireylerin ağız mukozalarında sürüntü örnekleri alınmış ve let-7a, let-7b ve miR-96 mikroRNA'larının ifadelenme seviyeleri karşılaştırılmıştır. İncelenen tüm mikroRNA'ların Maraş otu kullanımında daha düşük seviyelerde ifadelendiği izlenmekle birlikte kullanmayanlarla arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Kanser ile ilişkilendirilmiş üç mikroRNA'nın farklı seviyelerde ifadelenmesi Maraş otunun ağız mukozasında uygulandığı bölgede kanserojen değişikliklere neden olabileceği ve mikroRNA analizlerinin ağız kanserinin erken teşhisinde önemli yararlar sağlayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Tobacco products, which has significant immortal effects on human health, consumed by smoking or smokeless without burning. Maras powder is a kind of smokeless tobacco widely used in southeast region of Turkey especially in Kahramanmaras. This product is obtained from the leaves of Nicotiana Rustica Linn and consumed in mouth by sucking. In our study, the expession levels of microRNA were examined in order to detect the effects of this product on the oral mucosa, which is considered to be carcinogenic effect was examined. For this purpose, swap samples were taken from the oral mucosa of Maras powder users and from the individuals who do not use any tobacco product and the expression levels of let-7a, let-7b and miR-96 of these members were compared. All microRNA's has been observed at lower expression levels in the Maras powder users, but there was no statistically significant difference between any users (p>0.05). Maras powder is applied in the area of the oral mucosa that may cause carcinogenic changes and it is thought that microRNA analysis would provide significant benefits for the early diagnosis of oral cancer.