Maraş otu kullanımının kromozom anormallikleri (KA) üzerine etkisi
Effects of Maraş powder use on chromosomal aberrations (CA)
  1. Tez No: 180021
  2. Yazar: İLTER DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LALE DÖNBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, Maraş otu kullanımının olası genotoksik etkisi, insan periferallenfositlerinde kromozom aberasyonları (KA) ve anormal hücre frekanslarıdeğerlendirilerek araştırılmıştır.Araştırma grubu, Maraş otu kullanan 40 birey ve kontrol grubu olarak Maraşotu kullanmayan 20 birey olmak üzere toplam 60 kişiden oluşmaktadır. Bireylerinseçiminde anket formları kullanılmış olup, 50 yaşın üzerinde olanlar, kronik veyagenetik hastalığı olanlar, son üç ay içerisinde röntgen filmi çektirenler, Maraş otudışında mesleki veya çevresel diğer ajanlara maruz kalmış olan kişiler çalışmayadahil edilmemiştir. KA analizleri için; bireylerin periferal kan lenfositkültürlerinden, standart yöntem ile preparatlar hazırlanmış ve % 5'lik Giemsasolusyonu ile boyanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, chromosomal aberrations (CA) and abnormal cellfrequency were determined in using peripheral lymphocytes from Maraş powder usersto investigate the possible genotoxic effect of Maraş powder.The research group were consisting of 40 maraş powder habitues and 20 age-and sex-matched controls . The selection of individuals were carried out after thequestionnarie administration and subjects, aged over 50 years, with chronic or acutediseases, with genetic defects in the family, recently subjected to X-ray treatment, andthose were exposed to other occupotional or environmental agents were not included inthe study.