Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi sağlık çalışanlarında mesleki yorgunluk ve travma tepkilerine bağlı ruhsal belirtilerle baş etme biçimi olarak mizahın kullanımı
Use of humor as A coping mechanism about secondary traumatic responses and fatigue in the Kocaeli University health professionals and medical staff
  1. Tez No: 443765
  2. Yazar: HASAN ONUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İREM YALUĞ ULUBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Kocaeli Araştırma ve Uygulama Hastanesindeki sağlık çalışanlarının mesleki travma yaşantıları, hasta ve yakınlarıyla ilgilenmenin getirdiği şiddet, ölüp, yaralanma gibi ruhsal anlamda örseleyici yaşantılar ve bu yaşantılar ile baş etme sürecinde mizahı bir araç olarak kullanıp kullanmadıklarını değerlendirmek adına travma yaşantıları ve mizah kullanımı arasındaki ilişkiyi ölçme amaçlanmıştır. Yöntem: Kocaeli Araştırma ve Uygulama Hastanesi sağlık çalışanları çalışmaya gönüllü olarak katılan 121 katılımcı olmuştur. Araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyo-demografik Bilgi Formu, Sağlık Çalışanı Bilgi Formu, Çalışan Yaşam Kalitesi Ölçeği, Mizah Tarzları Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistik yöntemleri ve karşılaştırmalı istatistikler için; korelasyon katsayıları testi ve bağımsız örneklem T Testi uygulanmıştır. Bulgular ve Sonuç: Katılımcıların %80.2 si Kadın (N=97), &19.8 i ise erkeklerden(N=24) oluşmaktadır. Mesleki anlamda travmatik etki oluşturabilecek stresörler karşısında arkadaşlarından sosyal destek alıp almama sorusunda %64.5 ile (N=78) en çok destek alıyorum cevabı verilmiş olup sağlık çalışanların en çok faydalandığı sosyal destek olduğu görülmüştür. tükenmişlik arttıkça kendini geliştirici mizah (r = -.29, p < .01) ve mesleki tatmin (r = - .42, p < .01) azalmaktadır. Travmaya maruz kalma şiddetine göre çok mizah kullananların ortalaması 9.28 iken az mizah kullananların ise 7.15 tir. Travma tepkileri şiddetinde ise az mizah kullananların ortalama puanı 6,88 iken çok mizah kullananların ortalama puanı 8.43 tür.
Özet (Çeviri)
Objective: Measuring the interrelation between use of humor and trauma reponses of which is caused by working conditions or medical settings like occupational exposure to death , injury with medical staff and other health professionals in the Kocaeli University Hospital Method: Kocaeli University Hospital medical staff was the target group and 121 volunteer participants have reached. Socio-demographic form, Health worker questionaire, Turkish version of Professional Quality of Life Scale and Turkish version of Humor styles questionaire have used in the study. Descriptive statistics, corelation test and independend sapmles T test have used in the statistical analysis and interpretation of the data. İndicators and results: %80.2 of the participants is female (N=97) and the other portişon of the group is male (%19 N=24) %64.5 of participants point out that they get social support from their work mates and it is most preferred social support field as option in the related section of the questionaire (N=78). Job satisfaction (r = - .42, p < .01) and self developing humor (r = -.29, p < .01) tend to reduce whrn the burn out score raising. Frequent humor users mean is 9.28 and Less humor users mean is 7,15 towards Trauma exposure scores.