İnfrarenal aort klemplenmesi ile iskemi-reperfüzyon oluşturulan ratlarda ginseng ekstresinin ve çörek otunun (timokinon) oksidatif stres üzerine etkisinin araştırılması
The effect of ginseng extract and black cumin (thymoquinone) on A rat model of ischemia-reperfusion formed by infrarenal aort clamping
- Tez No: 443769
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER YÖNDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnfrarenal Aort Klemplenmesi ile İskemi-Reperfüzyon Oluşturulan Ratlarda Ginseng Ekstresinin ve Çörek Otunun (Timokinon) Oksidatif Stres Üzerine Etkisinin Araştırılması Son zamanlarda modern tıbbın bazı hastalıklarda yetersiz kaldığı kanısı toplumda sıklıkla dile getirilmeye başlanması sonrası insanlarda yeni arayışlar, insanları tekrar geleneksel tıp olarak adlandırılan bitki köklerinden veya kendisinden elde edilen ilaç yapımına itmektedir. Bu çalışmamızda Doğu Asya geleneksel tıbbında sıklıkla kullanılan ginseng ile Ortadoğu ve Anadolu topraklarında büyük şifa kaynağı olarak bilinen çörek otunun günümüzün en sık mortalite ve morbidite nedeni olan iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine koruyucu etkinliğini tartışmaya açmayı amaçladık. Bu çalışmada 35 adet yetişkin rat 5 randomize gruba ( kontrol, sham, ginseng, asetilsalisilik asit [ASA] ve timokinon) bölünerek, kalpten alınan serum örneklerinden total antioksidan seviyesi (TAS), total oksidan seviyesi (TOS), oksidatif stres indeksi (OSI) çalışılarak sonuçlar değerlendirildi. Sham ve kontrol grubu kıyaslandığında iskemi-reperfüzyonun tek başına oksidatif stresi laparotomiden daha çok etkilediğini düşündürdü. TAS değerlerinin kontrol grubu ile ASA grubu arasında anlamlı olarak farklı olduğu saptandı (p=0,035). ASA, ginseng ve timokinon arasında anlamlı fark bulunmadı. Timokinon grubundaki düşük TOS seviyeleri ise iskemi-reperfüzyon oluşturulan kontrol grubu (p=0.013), çalışma grubu olarak tasarlanan ginseng grubu (p=0.002) ve ASA grubuna (p=0,048) göre anlamlı izlendi. Timokinon grubunda en düşük OSI seviyeleri saptanırken bu fark kontrol (p=0,009), sham (p=0,013), ginseng (p=0,002) ve ASA (p=0,030) gruplarıyla karşılaştırıldığında anlamlıydı. Abdominal aort hastalıklarında aortun klemplenmesiyle iskemi-reperfüzyon hasarına yol açılabilir. Yaptığımız bu iskemi-reperfüzyon deneysel modelinde geleneksel tıpta kullanılan ginseng ve çörek otunu, modern tıpta rüştünü ispatlamış aspirin ile antioksidan özellikleri açısından kıyasladığımızda aralarında anlamlı fark saptanmamasına rağmen kontrol grubu ile anlamlı fark saptanmıştı ki bu da kullandığımız her üç materyalin de antioksidan olduğunu göstermiştir. Çörek otunun etken maddesi timokinonun ise TOS seviyesinin anlamlı şekilde diğerlerine göre daha az olduğunu saptadık. Bitkisel ilaçların modern tıp dünyasında tartışılır halde olmasının en önemli sebebi içindeki etkin maddenin standartize edilememesidir. Buradan çıkan sonuç ise; halen geleneksel şifa kaynakları olarak bilinen bitkisel ilaçlar üzerinde çalışılması gerektiği, bu şekilde yeni tedavi protokollerinin geliştirilmesine ışık tutulabileceğidir.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Ginseng Extract and Black Cumin (Thymoquinone) on a Rat Model of İschemia-Reperfusion Formed by İnfrarenal Aort Clamping The lack of effective treatment of some diseases by modern medicine have made people search traditional treatments which ae derived from plants or plant roots. In this study, we aimed to investigate the protective role of ginseng, which is a frequently used compound in the East Asian traditional medicine, and black cumin, which is a great source of healing in the Middle East and Anatolia, on ischemia-reperfusion injury which is the most common cause of morbidity and mortality in recent years. Total antioxidant levels (TAS), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index (OSI) values of rat serum samples taken from the heart were evaluated in 35 adult rats which were divided into 5 randomized groups (control, sham, ginseng, acetylsalicylic acid [ASA] and thymoquinone). When compared to the sham and control groups, ischemia reperfusion effected oxidative stress more than only laparotomy. TAS value of the control group was significantly different from the ASA group (p = 0.035). There were no significant difference between the ASA, ginseng and thymoquinone groups. TOS levels of thymoquinone group were significantly lower than the control (p = 0.013), ginseng (p = 0.002) and ASA groups (p = 0.048). Lowest levels of OSI were detected in thymoquinone group which was significantly different from the control (p = 0.009), sham (p = 0.013), ginseng (p = 0.002) and ASA (p = 0.030). The aortic abdominal aortic disease can lead to ischemia-reperfusion injury by clamping. In the present ischemia-reperfusion experimental model, the effect of ginseng and black cumin which are used in traditional medicine were comparable with ASA which is the evidence based treatment in ischemic diseases in modern era. Thymoquinone, active compund of black cumin, significantly reduced the TOS levels compared to other groups. Although herbal medicines are being discussed in the modern medical world due to the inadequate standardization of active substance, we conclude that there should be large scale researches on herbal medicine which may help to develop combined treatment strategies in addition to modern medicine.