Kan gazı değerlendirmesinin kritik hasta yönetimindeki, mortalitenin, yoğun bakım gereksiniminin, yoğun bakım yatış süresinin belirlenmesindeki önemi
The importance of the blood gas evaluation on the requirement and prediction of the hospitalization in intensive care unit and the mortalty while management of the critical ill patients
  1. Tez No: 443770
  2. Yazar: KOCA CALISKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda arter kan gazı parametrelerinin bağımsız bir mortalite belirteci olup olmadığı ve skorlama sistemlerinin acil serviste kullanılabilirliğinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01 Ocak 2012, 01 Mart 2013 tarihleri arasında acil servisimize başvurmuş ve acil servisten dahili yoğun bakıma yatışı yapılmış 774 hastadan, acil serviste arter kan gazı alınmış olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 242 hastanın takibi yapıldı; hastaların APACHE II, IV skoru ve SAPS II skorları hesaplandı. Hastalar en az 28 gün süre ile takip edildi. Veriler spss 20.0 istatistiki proğramda değerlendirildi. Verilerin istatistiki anlamlılığı için t-test, Kaplan Meier yaşam analizi, Log rank testi, ROC curve, ki-kare testi ve hematokrit karşılaştırması için Bland&Altman analizi kullanıldı( Med-calc programı).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to detect whether the artereial blood gas parameters are an independent marker of mortality and evaluate availability of scoring systems in emergency departmant. Material and method: From 774 patiens who were admitted to the intensive care unit from our emerceny deparment between 01 January 2012 and 01 March 2013, we followed 242 patiens who agreed to participate in this study and whose arterial blood samples obtained in the emergency department. APACHE II, IV and SAPS II scores were calculated. Patients were followed up for a period of at least 28 days. Data were evaluated using SPSS 20.0 statistical program. T-test, Kaplan-Meier survival analysis, Log-rank test, ROC curce and the chi-square test were used for statistical significance and Bland&Altman used for comparation of hematoctrit.