Acil servise başvuran 65 yaş üstü hastalarda abdominal aort anevrizma taraması
Abdominal aortic aneurysm screening in the patients older than 65 years age at the emergency department admission
- Tez No: 443771
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KARAKUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Acil servislere başvuruların önemli bir kısmı yaşlı hastalardan oluşmaktadır. Bu hastaların yatak başı usg ile taranması AAA için erken teşhis olanağı sağlayacak ve mortalitenin azaltılmasına katkıda bulunacaktır. Bu sebeple 65 yaş üzeri hastalarda aort çapı ölçülerek risk faktörleri ile karşılaştırılmıştır. Yöntem: Acil servisimize başvurmuş 65 yaş üzeri, daha önce batın usg yapılmamış 150 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Travma ile acil servise gelenler, vasküler olabilecek şikayet veya bulgu ile gelenler çalışmaya dahil edilmemiştir. Hastaların renal arter ayrım yerinden ve iliak bifurkasyo üzerinden olmak üzere iki yerden aort çapları ölçülmüştür ve aort boylu boyunca taranarak diğer arada kalan alanlar değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 20.0 istatistik programı ile değerlendirilmiş ve t-test, ki-kare testleri uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 150 hastadan 3 kişide AAA tesbit edilmiştir. Bu hastalardan iki kişi kadındır.
Özet (Çeviri)
Background: A significant number of applications to emergency services consists of elderly patients. Screening of these patients with bedside ultrasound will allow early detection of AAA and contribute to the reduction of mortality. Therefore, we measured the diameter of the aorta in patients over the age of 65 and compared with the risk factors Method: 150 patients, over 65 years old who admitted to the emergency department and not undergone abdominal ultrasound before ,were included. The patients with trauma or with any complaints or findings vascular disease, have not been included in the study. Aortic diameters were measured from separation zone of the renal artery and the iliac bifurcation and the remaining areas of the aorta were evaluated with scanning. The data was evaluated with SPSS 20.0 statistical software and t-test, chi-square tests were applied. Results: 3 of the patients, 2 women and a man, were identified AAA. Aortic diameters larger than in the smokers compared to nonsmokers.