Türk toplumunda lomber omurganın 3 boyutlu bilgisayarlı tomografi ile morfometrik analizinin cinsiyet, yaş ve boy ile korelasyonu
Corelation of 3D computerized tomography morphometric analysis of lomber spine with gender, age and height in turkish population
- Tez No: 443774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. BURKAY KUTLUHAN KAÇIRA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Çalışmamızın amacı 3 boyutlu Bilgisayarlı Tomografi (BT) yardımıyla Lomber 1 -Lomber 5 arası vertebraların morfometrik ( transvers pedikul çapı (TPÇ), transvers pedikülaçısı (TPA), sagittal pedikül çapı (SPÇ), pedikül aks uzunluğu (PAU), interpediküler mesafe(İPM), spinal kanal sagittal çapı (SKSÇ) ) ölçümlerini yapıp cinsiyet, yaş ve boy ilekoralasyonunu değerlendirmektir. Böylece hastanın vücut ölçülerinin omurga morfolojisineetkisini araştırmakla beraber, Türk toplumuna özgün değerleri ortaya koyup halenkullandığımız implantların toplumumuza uygunluk derecesini araştırmaktır.Gereç ve yöntem:Bu çalışmaya; Ocak 2008-Ocak 2012 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi RadyolojiAnabilim Dalı BT ünitesinde herhangi bir nedenle üç boyutlu BT tetkiki yapılan ve spinalpatoloji saptanmayan toplam 240 olgu alındı. Olgular her grup kendi içerisinde 30 kadın ve 30erkek olgu sayısı olmak üzere 20-29, 30-39, 40-49 ve 50-59 yaş aralığında 4 gruba, boyaralıkları (150-159, 160-169, 170-179 ve 179
Özet (Çeviri)
Objective:Objective of this study was to perform morphometric measures (transverse pediclediameter (TPD), transverse pedicle angle (TPA), sagittal pedicle diameter (SPD), pedicle axislength (PAL), interpedicular widening (IPW) and spinal canal sagittal diameter (SCSD)) ofvertebrae between Lumbar1 and Lumbar 5 through 3D Computed Tomography (CT) and toevaluate the correlation of these measurements with gender, age and height. Thus, we aimedto investigate the impacts of human body measurement on spinal morphology as well as to putforward Turkish population-specific values and investigate the degree of compliance of theimplants we currently use in our society.Material & Methods:A total of 240 cases undergone 3D CT examination due to any reason in SelcukUniversity Rediology Department, CT unit and had not any spinal pathology between January2008 and January 2012 and were included in the study. The patients were divided into 4groups as 20-29, 30-39, 40-49 and 50-59 age ranges with each group included 30 female and30 male patients, into 4 groups according to the height intervals (150-159, 160-169, 170-179ve 179