CAD/CAM sistemi ile üretilen cam seramik köprü restorasyonlarda üye sayısının ve konnektör tasarımının kırılma dayanımı üzerine etkisi
Effect of connector design and unit number on fracture strength of CAD/CAM glass ceramic bridges
- Tez No: 443780
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRCAN ESKİTAŞÇIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı CAD/CAM sistemi ile üretilen posterior seramik köprü restorasyonlarda üye sayısının artırılmasının ve konnektör boyutlarının değiştirilmesinin kırılma dayanımı üzerine olan etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, restorasyonları tasarlayıp üretmek için CAD/CAM (Cerec AC) sistemi kullanıldı. Üç üyeli ve dört üyeli köprüleri üretmek üzere Cerec inLab yazılımında iki ana tasarım yapıldı. Bu tasarımlar üzerinde alt grupları oluşturmak üzere köprülerin konnektör bölgelerinde düzenlemeler yapıldı. Konnektör boyutları (yükseklik x genişlik); 3x4 mm, 4x4 mm, 4x5 mm, 5x4 mm ve 4x3 mm şeklinde değiştirilmek üzere beşer alt grup oluşturuldu (n:10). Restorasyon materyali olarak lityum disilikat cam seramik bloklar (Rosetta SM) kullanıldı. CAM ünitesinde (Cerec MC XL) üretilen restorasyonlar, dayanak olarak kullanılan implant abutmentleri üzerine geçici rezin simanla yapıştırıldı. Tüm örnekler universal test cihazında dayanımları ölçülmek üzere kırılma testine tabi tutuldular. Sonuçlar istatistiksel (ANOVA, Student's t, Duncan Çoklu Karşılaştırma testi, p=0.05) olarak değerlendirildi. Kırılma tipleri görsel olarak incelendi. Ortalama kırılma dayanımları değerleri üç üyeli köprüler için sırasıyla; 1. Grup (3x4 mm): 646.18 N, 2. Grup (4x3 mm): 555.00 N, 3. Grup (4x4 mm): 728.51 N, 4. Grup (4x5 mm): 868.60 N ve 5. Grup (5x4 mm): 849.11 N, dört üyeli köprüler içinse; I. Grup (3x4 mm): 544.07 N, II. Grup (4x3 mm): 522.17 N, III. Grup (4x4mm): 681.66 N, IV. Grup (4x5 mm): 856.47 N ve V. Grup (5x4 mm) için 760.21 N bulunmuştur. Üç üyeli köprülerin kırılma dayanımı dört üyeli köprülerden daha yüksek çıkmıştır. Konnektör kesit alanları eşit grupların ortalamaları arasında istatistiksel bir fark bulunmamıştır. Konnektörlerin genişliklerinin artması dayanımı daha çok etkilemiştir. Posterior bölgede yeterli konnektör kesit alanına sahip seramik köprüler önerilebilir. Seramik köprülerde dayanımı arttırmak için konnektör genişlikleri daha çok dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of connector design and unit number on fracture strength of CAD/CAM glass ceramic bridges. According to this aim; CAD/CAM (Cerec AC) system was used for designing and milling of the restorations. Two type of design was done with Cerec inLab software to produce three and four-unit bridges. Connector region changes were done on these designs for creating the subgroups. Connector sizes (height x length) were determined as 3x4 mm, 4x4 mm, 4x5 mm, 5x4 mm ve 4x3 mm (n:10). Lithium disilicate glass ceramic blocs (Rosetta SM) were used as restoration material. Restorations which were produced at CAM unit, were cementated on implant abutments with temporary resin cement. All samples were tested at universal test machine to obtain the fractural strength values. Results were evaluated statistically (ANOVA, Student's T Test, Duncan Test). Fracture types were evaluated visiually. Mean fractural strength values were obtained as Group 1 (3x4 mm): 646.18 N, Group 2 (4x3 mm): 555.00 N, Group 3 (4x4 mm): 728.51 N, Group 4 (4x5 mm): 868.60 N ve Group 5 (5x4 mm): 849.11 N in three-unit bridges and Group I (3x4 mm): 544.07 N, Group II (4x3 mm): 522.17 N, Group III (4x4 mm): 681.66 N, Group IV (4x5 mm): 856.47 N ve Group V (5x4 mm) 760.21 N in four-unit bridges. Fractural strength of three-unit bridges were higher than four-unit bridges. There was no statistical difference between groups which had the identical connector area. Increasing the connector width resulted higher strength values. To increase the strength of ceramic bridges, connector width must be evaluated carefully.