İş sağlığı ve güvenliği açısından kot üretimi yapan bir işletmede risk değerlendirme uygulaması
In terms of occupational health and safety risk assessment jeans generation builds A business in practice
  1. Tez No: 443817
  2. Yazar: SEBAHAT AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının amacı iş kazaları ve meslek hastalıklarından çalışanları korumak, daha sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamaktır. Aynı zamanda bu uygulamaların işverenler açısından avantajları ve uzun dönemde maddi katkıları da bulunmaktadır. Tez çalışmasını yaptığım Kot İmalat sektöründe Risk değerlendirmesi çok ağır şartlarda, tüm risklerin bir arada olduğu insan hayatının göz ardı edildiği ve risklerinin az olduğu düşünüldüğünden dolayı bu çalışmayı ön plana çıkartmak istedim. Üzerinde çalıştığım Risk Analizindeki amaç; özellikle kot imalatı sektöründe kullanılan kimyasalların çalışanlar üzerindeki etkileri ve ayrıca sürekli oturarak veya sürekli ayakta yapılan çalışmalardan dolayı çalışanların kas-iskelet sistemi bozuklukları ile ilgili riskleri ve daha birçok riski bir derece de olsa alınabilecek önlemler ile azaltmak olmuştur.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety at work aims to protect workers from occupational accidents and occupational diseases , is to provide a healthier working environment. At the same time advantages for employers and financial support of these applications is also available in the long term . Risk assessment in manufacturing jeans I made the thesis sector under very hard conditions , all the risk is one that ignored human life and therefore is perceived as less risk I wanted to take this work forward. worked on the purpose of the Risk Analysis ; especially their impact on employees of chemicals used in the jeans manufacturing sector and also constantly sitting or standing continuously for the work of employees with musculoskeletal disorders associated risks and many more have been to reduce risk if measures can be taken with a degree as well.