İş sağlığı ve güvenliği açısından deri sanayi çalışanlarının karşılaştıkları riskler: Biga ve Gönen örneği
Risks faced by workers employed in the leather industry in terms of occupational safety and health: A case study of Biga and Gönen
  1. Tez No: 235158
  2. Yazar: RECEP ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Kimya, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Accidents, Chemistry, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sanayi Devrimiyle ivme kazanan bilimsel ve teknolojik gelişmeler seri ve monoton üretimi beraberinde getirmiştir. Gelişmelere bağlı olarak makinelerden, kullanılan yöntemlerden, kimyasallardan ve çalışanların dikkatsizliğinden kaynaklanan iş kazaları artarak kendini göstermiştir. Aynı zamanda üretimde kullanılan yöntemler ve kimyasal maddelerin neden olduğu her iş koluna özgü yeni meslek hastalıkları ortaya çıkmaya başlamıştır.Yapılan araştırmalar, meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıklarının, genelde elverişsiz çalışma koşulları, alınan tedbirlerin yetersiz oluşu, denetim eksikliği, çalışanların eğitimlerinin ve deneyimlerinin yetersiz oluşundan kaynaklandığını ortaya koymuştur. Söz konusu nedenlerden dolayı önlenebilecek iş kazaları ve meslek hastalıklarının önüne geçilememiştir.Çalışmada, dericilik sektörü çalışanlarının karşılaşabilecekleri iş kazaları, meslek hastalıkları ve alınabilecek önlemler incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışanlar ile anket çalışması yapılarak çalışma koşulları ve karşılaşılan meslek hastalıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, risklerin en aza indirgenmesi için eksik olan noktalar tespit edilip çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industrial Revolution started with scientific and technological developments brought serial and monotonous production together. Due to developments born of from machines, used methods, chemicals and inattentiveness of employees industrial accidents appear increasingly. Therewithal, new occupational diseases peculiar to each job appear because of used methods in production and used chemicals.Researches present, in general unfavorable working conditions, lack of precautions, lack of control, inadequate training and experience of employees causes happened work accidents and occupational diseases. Because of these reasons avoidable work accidents and occupational diseases could not prevented.In this study, leatherworking employees may face work accidents, occupational diseases and precautions about work accidents, occupational diseases are examined. In this direction working conditions and occupational diseases are revealed after employees? survey. The results obtained in line in order to minimize the risk of missing the point solutions are available and can be defected.