İş sağlığı ve güvenliği açısından çanta imalatı yapan bir işletmede risk değerlendirme uygulaması
Implementing risk assessment in the perspective of occupational health and safety, in A bag manufacturing company
  1. Tez No: 514026
  2. Yazar: MAHMUT ORAL TAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Halk Sağlığı, Industrial and Industrial Engineering, Public Health
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Saraciye sektörü içinde yer alan çanta imalathaneleri, hammadde kabul, kesim, dikim, depolama gibi bölümleri içermekte, söz konusu bölümler iş sağlığı güvenliği açısından“tehlikeli sınıf (B sınıfı)”kapsamında bulunmaktadır. Yapılmış olan bu çalışma ile konfeksiyonda, saraciye sektöründe faaliyet gösteren çanta imalatı yapan bir işletmedeki fiziksel ve kimyasal riskleri ve tehlikeleri minimize edecek şekilde, örnek faaliyetlerin ve süreçlerin planlanması için altyapının oluşturulması amaçlanmıştır. Diğer tehlikeli sektörlerle kıyaslandığında bu sektörün tehlikelerinin ve risklerinin istenildiği takdirde kolaylıkla asgari seviyeye indirilebileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada fine-kinney metodu kullanılarak yapılmış olan risk analizi örneğine ve ortam ölçümlerine yer verilmektedir. Yapılan ortam ölçümleri sonucunda aydınlatma ölçümleri, termal konfor ölçümleri, kişisel gürültü maruziyet ölçümleri, ortam gürültü ölçümleri, ortam partikül konsantrasyon ölçümleri ile tespit edilen değerlerin yasal sınırlar içinde kalıp kalmadığı ve yasal sınıra yakın veya yasal sınırı geçen değerler için alınması gereken önlemler hakkında detaylı bilgiler paylaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are the following departments in bag manufacturing sector which is in the sector of saddlery; raw material acceptance, cutting, sewing, storage, etc. This sector is in the scope of“dangerous class (Class B)”in terms of occupational health safety. With this study, it was aimed to establish the infrastructure for the planning of sample activities and processes to minimize the physical and chemical risks and hazards in a business that manufactures bags operating in the saddlery sector. Compared with other dangerous sectors, it is envisaged that the hazards and risks of this sector can easily be reduced to the minimum level if desired. This study includes an example of risk analysis using the fine-kinney method and environmental measurements. As a result of the environmental measurements made, detailed information is given about the precautions that should be taken for the values determined by lighting measurements, thermal comfort measurements, personal noise exposure measurements, ambient noise measurements, ambient particle concentration measurements within legal limits, .