Acil serviste çoklu travma sonrası baş, toraks, batın tomografisi görüntülemesi gerçekleştirilen olgularda revize travma skoru, yaralanma şiddet skoru ve ascot skorlarının değerlendirilmesi
Multiple trauma emergency department head, chest, abdominal imaging tomography in realized case revised trauma score, score and evaluation of injury severity score ascot
  1. Tez No: 443828
  2. Yazar: MUSTAFA BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKHAN AKDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmada çoklu travmalı hastaların Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleme yöntemlerinden üç bölgesi değerlendirilenlerin verilerini inceleyerek görüntüleme yöntemlerinin seçiminde yol gösterici olabilecek bulguları tespit etmeyi, BT incelemelerinin literatürde sık kullanılan travma skorları ile karşılaştırarak tanı, tedavi, hasta sonucuna katkısını değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çalışma 17 yaş üzeri 01.01.2013-31.12.2015 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Araştırma Uygulama Hastanesi Acil Servisine başvuran, Acil Serviste en az 3 bölge BT (kafa, toraks ve batın) görüntülemesi istenilen olguların değerlendirilmesi ile gerçekleştirildi. Hasta dosyalarında bulunan veriler değerlendirildi. Glaskow koma skoru (GKS), yaralanma şiddet skoru (YŞS), revize travma skoru (RTS) ve travma şiddet nitelendirmesi (ASCOT) hesaplandı, BT bulguları incelendi ve değerlendirildi. Bulgular ve Sonuçlar: 207 olgunun 153'ü (%73.9) erkekti. Yaş ortalaması 41.26±17.17 iken olguların %97.6'sı künt travmaydı. Travma şekilleri değerlendirildiğinde 125'i (%60.4) araç içi trafik kazasıydı. Üç bölge tomografi görüntülemesi gerçekleştirilen olguların 62'sine (% 30) cerrahi tedavi uygulanmıştı. Hastaların 89'unun (%43) acil servisten taburcu edildiği görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, by examining the data of the patients whose three areas were evaluated in multiple trauma Computerized Tomography (CT) imaging methods, we aimed at detecting findings that can be guiding in selection of imaging methods, and assess the contribution of CT examinations to the diagnosis, treatment and patient results by comparing them with the trauma scores frequently used in the literature. Material and Methods: The study was conducted by evaluation of cases, over the age of 17, admitted to the Emergency Service of the Canakkale Onsekiz Mart University Research and Application Hospital, from 01.01.2013 to 31.12.2015, with at least 3 areas of (head, thorax and abdomen) CT required at the Emergency Service. The data available at the patient files were evaluated. Glasgow coma score (GCS), injury severity score (ISS), revised trauma score (RTS) and a severity characterization of trauma score (ASCOT) were calculated and CT findings were noted. Findings and Conclusion: 153 of 207 cases (%73.9) were male. While the average age of patients was 41.26±17.17, 97.6% of them were blunt trauma. In terms of trauma types, 125 (60.4%) of them were in-vehicle traffic accident. 62 (%30) of the cases who underwent three-area tomography imaging, received surgical treatment. 89 (%43) of the patients were discharged from the emergency service.