Erken evre kanser tanısı almış olan hastalarda algılanan eş uyumu ve ruhsal durum ilişkisi
The relationship percevied adjusment of spouse and mental status in patients with early stage cancer diagnosis
- Tez No: 443833
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN BABAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın amacı, erken evre kanser tanısı almış olan hastalarda algılanan eş uyumu ve ruhsal durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, erken evre kanser tanısı almış olan hastaların eş uyumu ve ruhsal durumu arasında ilişki tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Arastırmanın örneklemini, Kasım 2015- Mayıs 2016 tarihleri arasında Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde erken evre kanser tanısı almış ve araştırma kriterlerine uyan 186 hasta oluşturmaktadır. Araştırmaya alınan hastalara sosyodemografik özellikleri içeren 22 soruluk anket formu, Ruhsal Belirti Tarama Testi (SCL90-R), Genel Sağlık Anketi Kısa Form (GSA-12) ve Çiftler Uyum Ölçeği (ÇUÖ) uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS 22.0 programıyla yapılmış, analizlerde Mann Whitney U Testi, Kruskall Wallis Testi ile Spearman's katsayısı kullanılmıştır. Verilerin analizinde anlamlılık seviyesi p; 0,05 seçilmiştir. Çalışmaya 104'ü (%55.9) kadın 82'si (%44.1) erkekti. Araştırmaya katılan hastaların kanser türleri arasında %36.5 ile meme kanseri en sık bulunmaktadır. Bunu sırasıyla kolorektal kanserler (kolon ve rektum) (%15.0), gastrointestinal sistem kanserleri (ince bağırsak, karaciğer, mide, pankreas ve safra yolu) (%13.9), prostat kanseri (%10.2), akciğer kanseri (%9.6), ürogenital kanserler (renal, endometrium, over, serviks) (%8.6), deri ile ilgili kanserler (cilt ve melanoma) (%4.3) ve baş-boyun kanserleri (%1.6) izlemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to examine the relationship between percevid adjustment of spousal and mental status in patients with early stage cancer diagnosis. The aim was conducted as a descriptive study of the relationship between percevid adjustment of spousal and mental status of patients with early stage cancer diagnosis. The research sample, was administered to 186 patients that meet the search criteria between November 2015-May 2016 Namik Kemal University Health Application and Research Center had been diagnosed with early stage cancer. 22 item questionnaire containing sociodemographic characteristics, General Symptom Screening Test (SCL90-R), Short Form General Health Questionnaire (GHQ-12) and Dyadic Adjustment Scale (DAS) has been applied of the patients enrolled in the study. Analysis of the data was made with SPSS 22.0 program, Mann Whitney U Test, Kruskall Wallis Test and Spearman's coefficient were used in the analyzes. The level of significance in the analysis of the data p; 0,05 was selected.The study included 104 (55.9%) were female and 82 (44.1%) were male. Patients participating in the study between types of cancer, are the most common breast cancer by 36.5%.